گفتگوی تفصیلی با رئیس جدید نمایندگی سازمان نظام مهندسی بروجرد

مهندس بابک باقری : حکم بنده زده شده است ولی متاسفانه برخی دوستان بگونه ای حس مالکیت در این عرصه را داشته اند و خواسته یا ناخواسته در این راه سنگ اندازی کردند ، ولی به نظر بنده و با توجه به وجود قشر تحصیل کرده دراین زمینه  بعید می دانم مسئولان شهرستانی هیچگاه در این خصوص بخواهند دخل و تصرف انجام دهند.

کد خبر: ۱۰۸۷۱
تاریخ انتشار: شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۹

به گزارش بازتاب بروجرد ، متن گفتگوی تفضیلی با رئیس جدید نمایندگی سازمان نظام مهندسی بروجرد را در ادامه بخوانید.

لطفاً خودتان را معرفی کنید:

بنده بابک باقری متولد سال 1358روستای جهان آباد و در یک خانواده کشاورز زاده معمار به دنیا آمدم، طبق علاقه ای که از دوران کودکی داشتم وارد رشته عمران و موفق به کسب مدرک لیسانس عمران و فوق لیسانس سازه  شدم، از سال 85 وارد فعالیت های حرفه ای عمرانی شدم و قریب به 10 سال است به صورت مستقیم در کارگاه ها و شرکت های پیمانکاری و مشاوره فعالیت دارم و آخرین فعالیت بنده به عنوان مدیر عامل تعاونی مسکن بوده است.

درباره انتخابات نمایندگی نظام مهندسی لطفاً توضیح دهید؟

طبق قانون ، مراکز استان ها دارای یک سازمان نظام مهندسی و شهرستان ها دارای نمایندگی نظام مهندسی هستند ، ما یک سازمان نظام مهندسی ساختمان داریم که در مراکز استان ها قرار دارند ، طبق قانون مراکز استان مقداری از اختیاراتشان را به نمایندگی های نظام مهندسی در شهرستان ها تفیض می کنند که بستگی به دید هیئت مدیره استان دارد .

طبق دیدگاه سازمان نظام مهندسی استان لرستان قرار شد انتخابات هر 3 سال یکبار صورت بگیرد که متأسفانه  در سالیان قبل حدود 5 سال انتخابات هیئت رئیسه نمایندگی نظام مهندسی در بروجرد برگزار نشده بود.

البته با مساعدت سازمان نظام مهندسی استان یک امتیاز ویژه به بروجرد داده شد و آنهم بجای 3 نفر ، 5 نفر عضو هیئت رئیسه در نمایندگی نظام مهندسی بروجرد داشته باشیم.

وظایف نمایندگی نظام مهندسی را تشریح کنید؟

اصلی ترین اختیار نمایندگی نظام مهندسی درنحوه  توزیع سهمیه ها است ، ما یک ورودی از سمت ساختمان سازی داریم ، در واقع ما اولین قشری هستیم که پیشرو در عرصه ساختمان سازی و خدمات مهندسی هستیم .

نقشه ها از سوی شهرداری به ما ارجاع داده می شود ، ما یک وظیفه داریم ، قانون می گوید مالک طراح را انتخاب کند و ناظر را نظام مهندسی انتخاب کند .

نمایندگی نظام مهندسی برای اینکه حق بقیه ضایع نشود باعث توزیع این نظارت با توجه به پایه مهندسین می شود و دیگر وظیفه ما هماهنگی بین مهندسین شهرستانی و استانی است .

ریاست نمایندگی نظام مهندسی دارای محدودیت در تصدی ریاست هست یا خیر ؟

هیچگونه منع قانونی در این زمینه وجود ندارد ، و تا زمانی که مفید واقع می شود و اعضاء نمایندگی نظام مهندسی به وی ایمان دارند قادر به فعالیت خواهد بود.

جریانات سیاسی  یا افراد با نفوذ قادر به دخل و تصرف در این انتخابات هستند ؟

ما یک NGO هستیم و وابسته به هیچ جریانی نیستیم و طبق قانون عمل می کنیم و از جناح های سیاسی  تاثیر پذیر نخواهیم بود و طبق قانون نه در جناح های سیاسی دخالت خواهیم داشت و نه اجازه دخالت جناح های سیاسی را در انجام وظایف محوله خود می دهیم.

آیا حکم شما از طریق مراجع ذیربط زده شده و شروع به فعالیت نموده اید؟

حکم بنده زده شده است ولی متاسفانه برخی دوستان بگونه ای حس مالکیت در این عرصه را داشته اند و خواسته یا ناخواسته در این راه سنگ اندازی کردند ، ولی به نظر بنده و با توجه به وجود قشر تحصیل کرده دراین زمینه  بعید می دانم مسئولان شهرستانی هیچگاه در این خصوص بخواهند دخل و تصرف انجام دهند.

گفتگوی تفصیلی با رئیس جدید نمایندگی سازمان نظام مهندسی بروجرد

سازمان نظام مهندسی چه نقشی در اشتغالزایی کشور ایفا می کند؟

ایران به عنوان سومین کشور از نظر تعداد فارغ التحصیلان رشته های مهندسی ساختمان  پس از آمریکا و چین قرار دارد و این قشر اولین جایی که می خواهند جذب بشوند سازمان نظام مهندسی هست ، از طرفی بسیاری از اصناف جامعه ارتباط تنگاتنگی با سازمان نظام مهندسی دارند ، بنحوی که  اگر فعالیت سازمان نظام مهندسی پر رونق شود در نتیجه فعالیت سایر اقشار و اصناف نیز رونق چشمگیری خواهد یافت .

سازمان نظام مهندسی می تواند با درایت و تعامل با دیگر ارگان ها ،اشتغالزایی بالایی ایجاد کند.

اهداف اصلی شما به عنوان نماینده سازمان نظام مهندسی در بروجرد چه خواهد بود؟

اصلی ترین هدف ما تعامل با ادارات است و رویه ی سنتی را که قبلاً داشتیم باید کنار بگذاریم ، متاسفانه در دوره های گذشته جوی به وجود آمده بود که بسیاری از افراد به دنبال تنشی مضاعف بودند واز این تنش به نفع خود بهره برداری می کردند .

روند جاری برنامه های ما در تعامل با همه ادارات تعریف شده است ، بویژه با سازمان شهرداری ، چرا که سازمان نظام مهندسی و شهرداری در کنار یکدیگر قرار می گیرند و تعامل بین این دو باعث بهبود وضعیت کشور و شهر خواهد شد ، اما فاصله بین این دو باعث ایجاد اصطحکاک شده و درنتیجه روند شهرسازی و گردش مالی شهرداری را دچار اخلال خواهد کرد.

با توجه به جایگاه بالای سازمان نظام مهندسی ، ما این قابلیت را داریم که نقش بسزایی در سازندگی و خدمات مهندسی به کلیه ادارات داشته باشیم. از جمله در کارهای فنی شهری و شهرسازی کمک حال دوستان خود در ادارات هستیم.

هدف بعدی ما شفاف سازی سهمیه و نقشه هایی است که اعضاء نمایندگی سازمان نظام مهندسی دارند تا جایی برای ابهام در سهمیه ها و نقشه های موجود باقی نماند و نیز دی پی ایجاد ارتباطی عمیق مابین پیشکسوتان و اعضاء جدید الورود هستیم ، چون در طی سالیان قبل متاسفانه شاهد جدایی بخش زیادی از پیشکسوتان از نمایندگی نظام مهندسی شهرستان بودیم .

از دیگر برنامه های ما ایجاد یکسری امکانات رفاهی به کمک مسئولان  برای مهندسی خواهد بود.

شهرداری شهرستان در راستای انجام پروژه های خود مانند ساخت میادین و زیبا سازی شهری از شما کمک می گیرند؟

ما ارگانی هستیم که متاسفانه دوستان ما تا کنون از ظرفیت شهرداری استفاده نکرده اند و فقط به رفت و آمد نقشه ها بین این دو ارگان بسنده نموده اند. ما انتظار داریم این دو ارگان در کنار یکدیگر قرار بگیرند و از نظرات مهندسین ما در زمینه طرح های مختلف همچون میادین ، مشاوره ها ،پدافند غیر عامل تا فضا سازی و زیبا سازی شهر استفاده شود ،ما آماده ایم تا تجربیات خود را در اختیار آنها قرار دهیم و باعث افتخار ما خواهد بود که بتوانیم به شهرمان کمکی کرده باشیم .

علاوه بر شهرداری به هر سازمان و اداره ای که در این زمینه اعلام نیاز کند به طور حتم کمک خواهیم کرد.

اهم برنامه های خودتان را برای سال جاری بیان کنید؟

برای سال 95 یکسری تغییرات اساسی را خواهیم داشت ، همچون نحوه ارائه خدمات چه از لحاظ مهندسی ، آزمایشگاهی و نیز شفاف سازی در زمینه تقسیم کارکرد نمایندگی سازمان نظام مهندسی در بین همه اعضاء ، راه اندازی و بروز رسانی مداوم سایت نمایندگی سازمان مهندسی بروجرد و درج برنامه ها و اطلاعیه های نمایندگی ، کنار هم قراردادن اعضاء با تجربه و کم تجربه ، احقاق حقوق مهندسی .

در اینجا باید نکته ای را یادآور شوم و آن اینکه مهندسین مظلوم واقع می شوند ،شما باید این واقعیت را در نظر بگیرید که خدمات مهندسی سهم بسیار ناچیزی را دریافت می کند در حالی که انتظارت از آن بسیار بالاست ، مهندس زمانی که به سر ساختمان می رود برای هر متر ساختمان چیزی حدود 40 هزار تومان برای خدمات مهندسی دریافت. در کل حدود دو درصد هزینه ساختمان را به کسی که کلیه مسئولیت ساختمان با اوست پرداخت می شود.

از دیگر برنامه های ما بالابردن رضایتمندی مردم از خدمات مهندسی است و افرادی که به عنوان مالک وارد چرخه نظام مهندسی می شوند با لب خندان از آن خارج شوند.

گفتگوی تفصیلی با رئیس جدید نمایندگی سازمان نظام مهندسی بروجرد

مهندسین تازه فارغ التحصیل شده چگونه می توانند وارد عرصه نظام مهندسی شوند؟

ما در سازمان نظام مهندسی قوانین بسیاری داریم که خیلی به نفع مهندسی هست ، یکی از قانون ها بر فرض برای کسانی که پروانه ندارند و مهندس عمران و معمار هستند به عنوان ناظر هماهنگ کننده استفاده شوند ، این افراد می توانند طراح را با  ناظرین و نیز ناظرین را با مالکین هماهنگ کنند و نیاز نیست که حتماً پروانه فعالیت داشته باشند ، البته این مورد در استان ما جا نیافتاده و ما در حال رایزنی برای حصول این امر هستیم .

در حال حاظر اگر توجه کنید بسیاری از اقشار جامعه به ساختمان سازی روی آورده اند که ممکن است درصد بسیار ناچیزی از آنها مهندس ساختمان باشند ، اما طبق قانون باید یک مهندس به عنوان مجری ذیصلاح ساخت این واحد ها را برعهده بگیرد ، در نتیجه این مجری ذیصلاح قطعاً یک مجری کارگاه را نیز برای ساختمان نیاز دارد و ایجاد اشتغال خواهد کرد ، البته بر خلاف هجمه های کاذب که مجری ذیصلاح باعث افزایش هزینه ها خواهد شد و این حرف کاملا غیر واقعی است ، بر عکس باعث صرفه جویی در هزینه ها خواهد شد ، بدین نحو که با وجود یک مهندس در ساختمان ، وی میداند که مصالح چگونه باید مصرف شود، افراد حرفه ای را برای انجام کارها بکارگیری خواهد کرد و در نتیجه موجب صرفه جویی در مصالح و هزینه ها خواهد شد .

از طرفی مالک با پرداخت ماهانه حدود 1 میلیون تومان به یک مهندس برای ساخت ساختمانی که حداکثر یکسال  بطول بیانجامد در نهایت بیش از 12 میلیون تومان پرداخت نخواهد کرد ، از طرفی کیفیت ساختمان شما بسیار بالا خواهد رفت و در هزینه های اضافی همچون مصالح ، تخریب و دوباره سازی صرفه جویی خواهد شد و چندین برابر به نفع مالک خواهد شد.

بحث مجری ذیصلاح در همه جای ایران در حال انجام است ولی متأسفانه در استان لرستان جا نیافتاده و سعی ما بر این خواهد بود که بروجرد به عنوان پایلوت این کار در استان لرستان قرار بگیرد ، که موجب اشتغال بسیاری برای مهندسین و افزایش کیفیت ساخت و ساز و پایین آمدن بسیاری از هزینه ها خواهد شد.

و اما سخن پایانی :

در پایان تشکر کنم از هیئت مدیره نظام مهندسی استان بویژه جناب مهندس امیری رئیس سازمان نظام مهندسی لرستان و همه دوستان بویژه مهندس پیرحیاتی که کمک کردند که این انتخابات انجام شد و با انتخاب بنده این مسئولیت را بر دوش من گذاشتند ، نظام مهندسی تمام توان خود را به کار خواهد گرفت که تمام مهندسین ذینفع باشند و نه شخص خاصی ، امیدواریم به تمام وعده های انتخاباتی خود عمل کنیم.

پایگاه اطلاع رسانی بازتاب بروجرد از حضور شما تشکر و برای همه مهندسین خدوم شهرستان آرزوی موفقیت می کند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 3
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۹
0
0
سلام قالب توجه شما خبرنگار عزیز گفتگوی تفصیلی درسته که ریشه اش از فصل میاد
پاسخ ها
admin
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۹
با سلام و تشکر از تذکر بجای شما باید نکته ای را یادآور شوم و آن اینکه شما مخاطب عزیر در پیام خود نوشته اید"سلام قالب توجه شما خبرنگار عزیز" که برای درست شدن جمله می بایست کلمه قابل توجه را می نوشتید در هر صورت مرسی.
admin
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۰۹
با سلام و تشکر از تذکر بجای شما باید نکته ای را یادآور شوم و آن اینکه شما مخاطب عزیر در پیام خود نوشته اید"سلام قالب توجه شما خبرنگار عزیز" که برای درست شدن جمله می بایست کلمه قابل توجه را می نشتید در هر صورت مرسی


نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
منار
سفیر افلاک
خبر آزاد
بیان روز
لرسو
خبر چگنی
دلفان امروز
ازنا خبر
آساره خبر
خبر افلاک
حرف لر