260 واحد تولیدی از جمله صنعت کاشی بروجرد تعطیل شده و سالهاست اتفاق خاصی برای راه اندازی و احیای مجدد سامان کاشی و کاشی جم بروجرد که مدتهاست به خاک سیاه نشسته اند، رخ نداده است.

کد خبر: ۱۴۱۱۷
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۴۵

به گزارش بازتاب بروجرد حدود 40 درصد صنایع استان لرستان در شهرستان بروجرد قرار دارد، صنایعی که هر کدام در تولید، بنام بوده و در روزگاری نه چندان دور کارگران زیادی در این کارخانه ها مشغول به تولید بودند و محصولات کارخانه به شهرها و کشورهای مختلفی صادر می شد.

 

اما طی سال های اخیر واحدهای تولیدی و کارخانه هایی بزرگی در بروجرد به دلایلی ابتدا نیمه تعطیل و سپس تعطیل شدند و صدها کارگر این کارخانه بیکار شدند اما در بروجرد علاوه بر صنعت نساجی که زبانزد است، صنعت کاشی روزگاری برند بود و در این شهر 2 کارخانه سامان کاشی و کاشی جم با صدها کارگر فعال بودند.

 

این 2 کارخانه محصولاتی ناب و برند را تولید می کردند و در صنعت کاشی سازی حرفی برای گفتن داشتند اما متاسفانه طی چند سال اخیر این کارخانه ها آرام آرام تعطیل شدند و حدود 800 کارگر از کار بیکار شدند.

 

Image result for ‫صنعت کاشی‬‎

 

حالا چند سالی است که صنعت کاشی در بروجرد کاملا تعطیل شده و به کما رفته، گرچه گهگاهی رسانه ها از این واحدهای تولیدی یادی می کنند و در برخی از جلسات به صورت گذرا از آنها صحبت می شود اما در نهایت با گذشت سالها از تعطیلی این واحدها هنوز اقدامی اساسی برای احیای این واحدها صورت نگرفته است.

 

کارگران بیکار شده این واحدها با سابقه های مختلف کاری این روزها سرگردان برای پیدا کردن شغلی هستند تا امرار معاش کنند، بسیاری از این کارگران چاره ای جز دست فروشی ندارند و تا کنون احیای این کارخانه فقط در حد وعده و شعار بوده است.

 

"عبدالعی گیوه کی" رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: طی نیمه نخست امسال 713 دادنامه در شهرستان بروجرد صادر شده است.

 

Related image

 

وی اضافه کرد: از صنایع بروجرد که سالها از تعطیلی آنها می گذرد و هنوز به مرحله احیا نرسیده اند صنعت کاشی بروجرد است، گرچه در این سالها اقداماتی برای احیای آنها صورت گرفته اما مهمترین مشکل این واحدها بدهی های چند میلیاردی به بانکهاست که مانع از دریافت تسهیلات و وام می شود.

 

گیوه کی اظهار داشت: کارگران این واحدها تا کنون چندین بار در مقابل فرمانداری و حتی مجلس شورای اسلامی تجمع کرده و خواستار رسیدگی به مشکلات شده اند اما کارگران سامان کاشی هنوز حق و حقوق خود را به طور کامل دریافت نکرده اند.

 

به گفته وی کاشی جم بروجرد شرایط لازم را برای احیا دارد و تا کنون مذاکرات زیادی صورت گرفته چرا که همه دستگاه ها همچنان توان تولید را دارند و تنها این واحد تولیدی نیازمند تسهیلات برای راه اندازی مجدد است که تا کنون محقق نشده است.

 

"محسن کرمی" کارشناس صنعت اداره صنعت، معدن و تجارت بروجرد نیز در این راستا افزود: در شهرستان بروجرد 562 واحد تولیدی وجود دارد که از این تعداد در حال حاضر 146 واحد تولیدی فعال، 156 واحد تولید نیمه فعال و 260 واحد تولیدی غیر فعال هستند.

 

Image result for ‫صنعت کاشی بروجرد‬‎

 

وی اضافه کرد: یکی از برنامه ها برای احیای مجدد واحدها و نوسازی دستگاه ها، ثبت نام در سامانه بهین یاب برای دریافت تسهیلات بود که واحدهای تولیدی با ثبت نام در این سامانه برای دریافت تسهیلات در راستای نوسازی دستگاه ها و سرمایه در گردش اقدام کنند اما به دلیل این که تسهیلات با سود 18 درصد پرداخت می شود بسیاری از متقاضیان تمایلی برای دریافت این تسهیلات را ندارند.

 

به گفته وی در بروجرد تا کنون تنها سه واحد تولیدی برای دریافت این تسهیلات ثبت نام کرده اند که بعد از بررسی های به عمل آمده برای دریافت تسهیلات معرفی می شوند.

 

کرمی مالیات، بیمه، سرمایه در گردش، معوقات کارگران، بدهی های بانکی را از مهمترین مشکلات واحدهای تولیدی بروجرد برشمرد و افزود: با توجه به این که صنعت کاشی در بروجرد کاملا تعطیل شده تلاش می شود تا این صنایع به عنوان واحدهای کلیدی برای احیا بررسی شوند و دوباره احیا شوند.

 

وی اضافه کرد: برای احیای سامان کاشی تا کنون اقدامی صورت نگرفته حتی برای پرداخت بخشی از معوقات توقیف اموال صورت گرفته است.

 

کارشناس صنعت اداره صنعت،  معدن و تجارت بروجرد تصریح کرد: کاشی جم بروجرد حدود 2 میلیاد تومان بدهی دارد اما سامان کاشی 21 میلیارد تومان به تامین اجتماعی، 6 میلیارد به اداره دارایی، 50 میلیارد تومان به بانکها و 13 میلیارد تومان به کارگردان بدهکار است.

 

به هر حال این دو کارخانه چند سالی است که تعطیل شده و انتظار می رود با پیگیری های لازم صنعت کاشی دوباره در این شهر جان گیرد و صدای دستگاه ها و رفت و آمد کارگران در این کارخانه ها دوباره شنیده شود.

 

انتهای پیام/

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
منار
سفیر افلاک
خبر آزاد
بیان روز
لرسو
خبر چگنی
دلفان امروز
ازنا خبر
آساره خبر
خبر افلاک
حرف لر