اختصاصی گرین/ وقتی کلاغ های شایعه پرواز می کنند

گرین : هفته دفاع مقدس امسال بروجرد با یک ابتکار جالب و بی نظیر طی دهه های گذشته برگزار شد که شامل نمایشگاه یاد یاران و بازسازی عملیات محمد رسول الله(ص) بود که تأثیرات شگرفی بر روحیه معنوی همشهریان بروجردی بر جای گذاشت.

کد خبر: ۲۹۲۱
تاریخ انتشار: دوشنبه ۸ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۲۷

به گزارش خبرنگار گرین ، خردمند و مؤمن جز برپایه علم سخن نمی گوید. امیر المؤمنین می فرماید: أقولا بغیر علم؟ آیا بدون علم یقینی لب به سخن می گشایند!

در مورد اینکه درچه بستر اجتماعی قضاوت عجولانه شکل می گیرد و نهادینه می شود؟ می توان گفت: داوری یا برپایه عقل صورت می گیرد، یا برپایه جهل. داوری برپایه عقل نتیجه روند تعقل و خردورزی است، بنابراین نمی تواند عجولانه باشد؛ بلکه نیازمند مطالعه، تحقیق و تفکر است. اما داوری برپایه جهل بر مقدماتی مثل تفکر، مطالعه و تحقیق مبتنی نیست، از این رو عجولانه است. بسیاری از داوری ها برپایه احساس مثبت یا منفی است، که آن هم ریشه در جهل دارد نه عقل. داوری احساسی منفعلانه و بدون تمهیدات و در نتیجه شتابزده است.    در مورد اینکه در جامعه ما به لحاظ فردی این ویژگی تا چه میزان در میان افراد وجود دارد و چگونه می توان آن را اصلاح کرد؟ چون آمار و اطلاعاتی وجود ندارد نمی توان قطعی سخن گفت اما داوری و حکم برپایه شایعات، سوء ظن، خیال و پندار و تقلید و تأثر از رسانه های دروغ پرداز کم نیست و این امر متاسفانه در بین تحصیل کردگان و اصحاب سخن و قلم هم دیده می شود. راهی جز تعلیم و تربیت خرد محور که کار دشوار و دیربازدهی است سراغ نداریم.    در مورد اینکه در دین اسلام چه رهنمودهایی برای پرهیز از این خصلت بیان شده است؟ می توان گفت: دعوت مکرر و مؤکد قرآن کریم به تفکر و تعقل و تدبر و محکوم کردن سوء ظن و تقلید و تعصب و دنباله روی بدون خردورزی بهترین رهنمود برای اجتناب از شتابزدگی در داوری است.  قرآن می گوید اگر از  فاسقی (مثل بی بی سی، و سی ان ان و فاکس نیوز و ...) خبری شنیدید بدون تحقیق آن را قبول نکنید. درباره قضاوت های شتابزده غیر مبتنی بر تعقل با لحن خاصی می فرماید: مالکم کیف تحکمون!  خردمند و مؤمن جز برپایه علم سخن نمی گوید. امیر المؤمنین در اینجا می گوید: أقولا بغیر علم؟ آیا بدون علم یقینی لب به سخن می گشایند! 

 با این مقدمه به سراغ درج  نظراتی از کاربران در برخی سایت های شهرستان بروجرد با عنوان شنیده شده  پیرامون بازسازی عملیات محمد رسول الله(ص) و نمایشگاه یاد یاران و القاء هزینه های چند صد میلیونی جهت برگزاری این مراسمات و عدم تفکیک جنسیتی در محل آن در بین فضای مجازی شهرستان بروجرد بر آن شدیم تا نکاتی چند را به اینگونه درج نظرات هدفمند به سایت های مبدأ گوشزد کنیم.

تصویر نظرات یکی از سایت های شهرستان بروجرد در باره بازسازی عملیات محمد رسول الله(ص)

در ابتدا باید عرض کنیم که آیا پاسداشت دفاع مقدس و دلاور مردی های ملت ایران تنها بر عهده نیروهای نظامی و انتظامی شهرستان می باشد یا در واقع این حماسه عظیم به دست ملت روی داده و خود ملت صاحبان اصلی بزرگداشت هفته دفاع مقدس هستند و نباید اینگونه انگاشت که گرامیداشت هفته دفاع مقدس  بر عهده یک ارگان نظامی خاص می باشد چرا که جوانان و نوجوانان ملت این حماسه پرشکوه را رقم زده اند و متعلق به همه ملت است.

دلیل دوم اینکه باید خدا را شکر کنیم که امسال و شاید اخرین سالی بود که این گونه بازسازی عملیات هایی در شهرستان بروجرد انجام می شود و شاید هیچ گاه شاهد اینگونه مراسمات نباشیم و دیگر نتوانیم در شهر خود با یاد و خاطره و رشادت های شهدای عزیز از نزدیک آشنا شویم.

دلیل سوم اینکه طی جلسات متعددی که مسئولین شهرستان برای بازسازی این نمایشگاه و عملیات  داشته اند هر کدام از آنها وظیفه ای را بر عهده گرفته و با توجه به امکانات موجود در شهرستان بروجرد این کار انجام گرفته است بر فرض مسئولیت تسطیح و ایجاد خاکریز منطقه عملیاتی با گروه 24 بعثت بوده و این گروه با استفاده از ماشین آلات و نیرو های خود وظیفه ای را که بر عهده داشته انجام داده است بنابر این ثبت نظرات شایعه فرا کن در فضای مجازی شهرستان با این عنوان که در این مراسم تا چند صد میلیون تومان هزینه شده کاری کاملاً غیر کارشناسی و حرفی لهو و نابخردانه محسوب می گردد که پشت این نظر نیات خوبی لحاظ نشده است. گفتنی است که هزینه بازسازی عملیات و نمایشگاه یاد یاران بسیار بسیار ناچیز از نظرات شنیده شده مخاطبان سایت مذکور است.

دلیل چهارم بازخورد اجتماعی و فرهنگی بازسازی عملیات در سطح شهرستان بروجرد است که با استناد به حضور پر شور مردم که حداقل یکباراین عملیات را مشاهده نموده اند و تأثیر شگرفی که در روحیه ایثار و شهادت طلبی شهرستان ایجاد کرده را با جان و دل احساس کرده اند. و چه چیزی بالاتر از این می تواند طی یک هفته فضای معنوی شهرستان را از این رو به آن رو کند و هر شب شاهد جاری شدن اشک از چشمان پسران و دختران جوان و نوجوانی با سلایق مختلف باشیم.

در پایان ، گفته خود شما را به خودتان پس می دهیم که تفکیک جنسیتی را شلاقی بر سر مسئولین قرارداده بودید حالا چه شده که در این زمینه معتقد به تفکیک جنسیتی در طول مسیر بازسازی عملیات محمد رسول الله(ص) شده اید این دورنگی ها مردم را از شما دور می کند .

حتما این حدیث معروف حضرت امیرالمومنین را شنیده‌اید که می‌فرماید:

اي مردم! آن کس که از برادرش اطمينان و استقامت در دين، و درستي راه و رسم را سراغ دارد، بايد به گفته مردم درباره او گوش ندهد، آگاه باشيد! گاهي تيرانداز، تير افکند و تيرها به خطا مي‏رود، سخن نيز چنين است، درباره کسي چيزي مي‏گويند که واقعيت ندارد و گفتار باطل تباه‏شدني است، و خدا شنوا و گواه است، بدانيد که ميان حق و باطل جز چهار انگشت فاصله نيست. شناخت حق و باطل (پرسيدند، معناي آن چيست؟ امام (ع) انگشتان خود را ميان چشم و گوش گذاشت و فرمود) باطل آن است که بگويي شنيدم، و حق آن است که بگويي ديدم. (خطبه 141 نهج البلاغه)

نویسنده : ابراهیم پوربهرام

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 14
عبدالحمید طالبی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۰
3
26
آقای سبزوار !!! کامرانت ! از دزدیده شدن « دانشکده ی دارو سازی! » به عنوان ادله برای نپرداختن به شبیخون فرهنگی و افزایش میزان بد حجابی در جامعه ، استفاده کرده است و تو این استدلال آبکی ایشان را هم معنی با شکم گرسنه ی مردم تفسیر فرموده ای !!!! و از این بدتر استدلال آورده ای که : ( " .... ناموس ما نیازی به نگهبانی امثال شما ندارد .... " ) یه سوال : آیا اصلا" حفاظت از ناموس در قاموس شما معنایی هم دارد ؟ اگر دارد لطفا" بیان بفرمایید تا همه ی مخاطبان از شما !! یاد بگیرند !!! . حضرتعالی که مدعی هستی چنته ات پر از ........ است . لطف بفرمایید بیان کنید برای معضل شبیخون فرهنگی در حوزه ی عفاف و حجاب جامعه ، چه راهکار و پیشنهادی دارید ؟
پاسخ ها
حامد
| Iran, Islamic Republic of |
۰۵:۲۶ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
احسنتم . ماشاالله . حرف منطقی یه این میگن. من هم مثه شما منتظرم ببینم آقای سبزوار چه پاسخی دارن که ارایه بدهند . . آقای طالبی دستمریزاد . عالی گفتی . زدی به هدف. ماشاالله .
حامد
| Iran, Islamic Republic of |
۰۵:۲۵ - ۱۳۹۴/۰۲/۰۷
احسنتم . ماشاالله . حرف منطقی یه این میگن. من هم مثه شما منتظرم ببینم آقای سبزوار چه پاسخی دارن که ارایه بدهند . . آقای طالبی دستمریزاد . عالی گفتی . زدی به هدف. ماشاالله .

منصور کاوسی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۰
2
28
آقای کامران عادلی ؛ عجب اسمت با مسما است آقای کامران !!! (ترجمه اسمت می شود آقای هوسران !! ) چرا از اعتراض به بی حجابی و بد حجابی برخی از زنان جامعه ناراحتی ؟ حکایت تو میشه این ضرب المثلٍ آب دوغ خیاری !!!! ( تقاری !! بشکند ماستی بریزد دنیا میشود به کام کامرانان !!! ) . موفقیت دشمن هم تا به اینجا در تهاجم فرهنگی اش مدیون حمایت های امثال جنابعالی است که به هر بهانه ای میخواهید از مقاومت ملت در برابر شبیخون فرهنگی اش بکاهید
محمدرضا اسماعیلی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۳:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۲
1
37
و اما شما ، جناب (طرف دار حاج بهرام ) ! سلام فکر نمیکنی ! به انتشار اطلاعاتی که ، به زعم خودتان بی پایه و اساس بوده است !!! نباید دامن زد . به نظر من حاج بهرام این مرد راستین جبهه های نبرد و ایثار ، به طرفداری ناشیانه چون من و تو نیاز ندارد . طرفدار حاج بهرام آدرس شایعات بر علیه حاجی را منتشر نمیکند!! ، آدرس نمی دهد !!! . خلاصه بگویم خودش به شایعه ها دامن نمی زدند . که حیات شایعه ها به تدام آن است . و در آخر هم یک کلاغ نه !! نه !! (هیچ کلاغ !!!! می شود هــــــــــــــــــــــــــــــــــزار کلاغ !!!!!!!)
محمدرضا اسماعیلی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۳:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۲
3
36
جناب کامرانی !!!! نمی دانم عادلی یا نه !!!! اما می دانم که با عدالت حرف نزدی !!! تشکری کردی تا مقدمه ی حمله ای باشد ! از این که دغدغه ی پوشش دختران این شهر !!! (همان ناموس من و تو !!) را نداشتس برایم سخت و دشوار آمد !! تو (بر فرض صحت صحبتت!! ) از دزدی اموال (دزدیده شدن اموال من و تو !!) اظهار نگرانی کرده ای !! ولی از دزدیده شدن عفت دختران این شهر مقدس ، این شهر فرهیختگان علمی - مذهبی ، این شهر .... !! سخن که نگفته ای هیچ ، دغدغه که نداشته ای که هیچ !! نگران که نیوده ای هیچ !!! گله مند هم شده ای !!!!! که چرا دیگران از آن سخن گفته اند !!!! عفت دختران شهر !!!!و حیای چشمان پسران این شهر !!! را می دزدند و تو نگران (فرضا")دزدیده شدن اموال جیبت (همان جیب من و تو !!) هستی!!! جناب (فرضا") عادلی ، چگونه عدالتت را باور کنم . در حالیکه دغدغده ی تو قبل حفظ ناموس شهر به حفظ و حراست جیب متمرکز شده !!! هر چیز جایی و هر نکته مکانی دارد ! هم باید از ناموس حراست شود !!!! و هم از جیب ! و هم از آبرو !!!! . و همه را با هم و در یک جمله و کلام دوستان انتظار مثنوی را داشتن منطقی نیست . به قول خودت کار خوبی صورت گرفته ،‌خْب ! تشکری اشتیاقشان را می افزاید و در پس آن پیشنهادی !! راه را برایشان روشن میکند . مگر آنکه تشکرت از سر صدق نباشد و کلامت با خلوص آمیخته نباشد . جناب عادلی !!!!!!!!! عدالت را در کلام و گفتار ، برایتان آرزو میکنم
پاسخ ها
محمدرضا اسماعیلی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۰:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۰
جناب کامران عادلی!!..... !!!! یا همان سبزوار!! رضایی !!! یا هر اسم مبدل دیگه ای که دوست داری !!!! ....... من منکر دفاع از محتوای جیب تو!!! یا جیب ما !!! و جیب جامعه !! نشده ام !!!!! ........ من گفته ام که کدام به جای خود مهم و قابل بحث و پیگیری است !!!! ... این شما هستید که به بهانه ی حفاظت از جیب !!!!! حفاظت از حجاب زنان جامعه را منکر شده ای !!! این اخلاق رزمنده هاست ؟؟؟ یقینا" نه !!! ... تا به اینجا من از رزمنده بودن حضرتعالی !! فقط ادعایش را دیده ام !!!! تو در یا تهاجم همزمان ! که دزدی به جیبت زده !!! و دزد دیگری به ناموست !!!! .... متاسفانه اولویت را به حفاظت از جیبت داده ای و حتی حاضر نیستی دیگران متوجه تهاجم دزد ناموست شوند!! و از آن گله مند شده ای !!!!!! ........ آقای رزمنده ی ادعایی !!!!! ناموس جامعه ناموس من و توست !!!! و حفاظت و حراست از آن بر ما واجب !!!!.... غیرتت کجا رفته ؟؟؟.... با غیرت !!!!
محمدرضا اسماعیلی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۰:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۷/۲۰
جناب کامران عادلی!!..... !!!! یا همان سبزوار!! رضایی !!! یا هر اسم مبدل دیگه ای که دوست داری !!!! ....... گفته ای که در جنگ بوده ای !! خُب که چی ؟؟؟ ما (و شما!!!!) و همه ی این ملت هم در جنگ بوده اند و از نوامیس ملت دفاع کرده اند ... آیا این دلیل می شود که در تهاجم فرهنگی چشمان خود را بر تاراج حجاب و عفاف جامعه ببندند و بجای آنکه نگران باشند که تنها در یک هجمه ی فرهنگی دشمن !! شلوار پای زنان و دختران جامعه را به تاراج برده و جوراب چسبان بدن نما را جایگزین آن نمودند و آن وقت تو ناراحتی که یا سایت یا وبلاگ !! در فضای مجازی از حمله ی دشمن پرده بردارد ؟؟؟ و از آن بدتر اینکه دلیل آورده ای که محتوای جیب جامعه در خطر است و از عریان شدن زنان در جامعه ، به زعم شما بیشتر اهمیت دارد !!! . گر به گفته ی خود شما دفاع از ناموس را یاد گرفته بودی !! همان موقعی که ناموس خوزستان و کردستان ، ایلام و ... ناموس من و تو !! محسوب می شد !! پس باید این آموخته ی ادعا شده ی شما را ، الان نیز در رفتار و گفتارت ببینم !!! تو ک مدعی هستی دفاع از ناموست را بلدی (یه رزمنده ناموس تک تک آحاد جامعه را ناموس خود می داند و دفاع از آن را بر خود واجب می داند) بگو در این گرما گرم هجمه ی فرهنگی برای حفاظت از ناموس ات (!!!) چه کرده ای و چه میکنی ؟؟؟
سبزوار رضایی
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۰۲:۴۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵
تا جایی که ما خبر داریم تا وقتی شکم گرسنه‌است دین و ایمان بر هواست! شما دنبال همان شلوار دختران باش ضمناً ناموس ما نیازی به نگهبانی امثال شما ندارد حداقل در جنگ ثابت کردیم بگرد ببینیم شما چه در چنته داری که قرار است محافظ ناموس باشی؟ ما را به خیر شما امیدی نیست عاجزانه تقاضا مندیم شر مرسانید!

طرف دار حاج بهرام
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۰
5
17
اتفاقاً همین چند وقت پیش بود که یه سری اطلاعات بی پایه و اساس در مورد نماینده خوب شهرمون آقای بیرانوند هم منتشر کرده بود فکر کنم مشکل داشته باشن
محسن
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۰
12
7
اون سایت نمی دونم چرا امروز قطع شده و بالا نمیاد احتمالا ترسیدن که کاربرا برای اعتراض به این نشر اکاذیب نظر بدهند.
کامران عادلی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۹
7
15
این برنامه یکی از بهترین برنامه‌های سپاه بود که در این چندسال اخیر در بروجرد اجرا شد و حتماً سال‌های دیگر باید با شکوه بیشتری برگزار شود. در اینچا از همه دستاندرکاران این برنامه تشکر می‌کنیم. اما برادران عزیز شما که مطلب درباره شلوار دختران بروجرد می‌نویسید و اتفاقاً سایت‌های زنجیره‌ای بسیج و سپاه که ماشاء الله کم نیستند آن را به صورت گسترده منتشر می‌کنند چرا بحث روز شب شهرتان که همانا دزدی بودجه به بن‌بست انداختن این شهر دزدیدن دانشکده داروسازی و ... است را کراهت دارید بنویسید اما به دنبال این هستید که دختران این شهر فلک زده چه پوشیده‌اند و آن را در بوق کرنا می‌کنید و آبروی شهر عزیزمان را در رسانه‌ها می‌برید؟ شما اگر دین دارید و ادعای آزادگی دارید درد مردم بروجرد این است وگرنه شما که سایتتان نیز توسط خرم‌آبادی‌ها راه‌اندازی شده حتی نشانی‌اش نیز مربوط به خرم‌آباد است دم از چه می‌زنید؟ بگذارید با یاد همان گردان ثارالله خاطره بسیج را در ذهن بپرورانیم نه بسیجی که اسیر سیاسی‌بازی خرم‌آبادی‌ها شده است!
پاسخ ها
admin
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۰
با تشکر از نظرات شما ،اسم شما منو به یاد یه رشته تحصیلی می ندازه بگذریم آقای عادلی عزیز انتشار اخبار کذب در رسانه فقط به خاطر شایع شدن خبری در بین عوام از خط قرمز های ماست مگر اینکه سند و منبع موثقی برای تهیه گزارش داشته باشم. البته از راهنمایی شما متشکریم. از این هم که بگذریم به دروغ یا درستی نظر شما در مورد سایت های منتسب به سپاه یا بسیج کاری نداریم ولی نظر شخصی من این است که سپاه و بسیج از پاک ترین نیرو های انقلاب بوده و نسبت به خیلی از سایت های شهرستان که تنها به دنبال افزایش بازدیدکنندگان اقدام به انتشار اخبار و نظرات کذب تحت عنوان اخبار جنجالی می کنند و با افترا و توهین و تهمت آبروی اشخاص را به خطر می اندازند بهتر و صادق ترند مگر اینکه خدای ناکرده شما ..... در کل از نظرتون مچکرم امیدوارم ما را از نظرات خوبتون بهره مند کنید با تشکر مدیر سایت

محمدرضا اسماعیلی
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۸:۰۸ - ۱۳۹۲/۰۷/۰۹
1
38
خداقوت . « تا درخت ثمر نداشته باشد ، سنگ نمی خورد » از نیت پلید مغرضان و ساده لوحی برخی دوستان بی بصیرت غمیگین نشوید! که تا انسان کاری انجام نداده ، مورد انتقاد قرار نخواهد گرفت . دقیقا" وقتی کاری ارزشمند انجام می گیرد ، از سوی دشمن دانا ! هجمه ها آغاز و از سوی دوستان نادان تقویت میگردد . این رسم زمانه است !!!! . شما همیشه و در طول حیات طیبه ی انقلاب در معرض تهاجم دشمنان (از انواع مختلفش) بوده اید از ترور های خیابانی منافقین در سالهای آغازین انقلاب تا غائله ی کردستان و .... و 8 سال ذفاع مقدس ، ملاک صحت و سقم عملکردتان ، رضایت حضرت حق (جل و اعلی) و حمایت از مقام عظمای ولایت قرار بوده و هست . قدمهایتان استوار ، توفیق تان روز افزون باد .

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
منار
سفیر افلاک
خبر آزاد
بیان روز
لرسو
خبر چگنی
دلفان امروز
ازنا خبر
آساره خبر
خبر افلاک
حرف لر