کد خبر: ۳۲۳۰
تاریخ انتشار: شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۳۲

 به گزارش بازتاب بروجرد ،وبلاگ نگین سلیمان نوشت :

در عصر زعامت آیت الله العظمی حائری یزدی ( ره) فرد با ایمان و فقیری بود که نامش شیخ حسن بود اما به شیخ ارده شیره نیزشهرت داشت، زیرا به پیروی از قصیده ی نان وحلوای شیخ بهایی، قصیده ای درباره ی ارده شیره سروده بود. او شب ها در مقبره ی شیخان قم می خوابید و روزها در یکی از ایوان های صحن مطهر حضرت معصومه (ع) می نشست و برای مردم بی سواد کاغد می نوشت و پول ناچیزی می گرفت و با آن روزگار می گذرانید، نه منزلی داشت و نه زن و بچه ای.

 حضرت آیت الله العظمی مرعشی نجفی (ره) درباره ی این مرد،می فرماید:

در دوران قحطی و گرانی که بسیاری از مردم فقیر و محروم از گرسنگی تلف می شوند « شیخ ارده شیره» شعاری در این زمینه خطاب به خدا گفت که به کفریات او شهرت یافت .از جمله آنها است:

ای خدا! کرده ای چنان داغم               سجده ات گر کنم قرمساقم

بندگانت زجوع می میرند                    می زنی باز لاف که رزاقم

 

می پرست

 

عجیب آن که بعد از انتشار این اشعار، قحطی و گرانی مرتفع شد و نعمت فراوانی از راه رسید. یکی از شب های سرد زمستان، پیش از سحر برای تشرف به حرم مطهر، از خانه بیرون آمدم هوا سرد بود و برف به شدت می بارید هنگامی که به حرم رسیدم، دیدم هنوز درها گشوده نشده است.

  با خود گفتم: به شیخان می روم و فاتحه ای می خوانم و بر می گردم، تا در صحن را باز کنند. هنگامی که به شیخان رسیدم، به سوی مقبره ی جناب زکریا ی بن آدم اشعری حرکت کردم. وقتی به آنجا رسیدم صدای شیخ ارده شیره که در حال مناجات با خدا بود به گوشم رسید که خالصانه و بی ریا می گفت: ای خدا! عمری با نان خشک ساختم و صدایم در نیامد و نزد بنده هایت لب به شکوه و گلایه باز نکردم. خدای من! چه می شود امشب این نماز بدون وضو و تیمم من را بپذیری؟ از مناجات او دریافتم که از فشار سرما و یخ بندان و عدم امکانات، نتوانسته است نماز را با طهارت بخواند و از خدا می خواهد همان را که انجام داده است بپذیرد و او را مورد مهر و محبت خود قرار دهد. 

  به حرم بازگشتم و این موضوع را به کسی نگفتم و شیخ هم پس از چندی از دنیا رفت. پس از فوتش شخصی نزد من آمد و گفت: شیخ ارده شیره را در خواب دیدم که وضع بسیار خوبی داشت و گفت این پیام را به شما برسانم: خداوند مرا به خاطر همان نماز بی وضو و تیمم مورد بخشایش و محبت خود قرار داد. آن گاه من جریان را برای او تعریف کردم.   

نویسنده : سیدحجت الله موسوی زاده

مطالب مرتبط:
برچسب ها:  
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 1
جانباز محمد دامن باغ.
|
United States
|
۰۳:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
0
3
براستی که خداوند چنین است ودعای بنده گانش را همانگونه که خود بلدند بهتر میپسندد.تا دعایی که براو تحمیل کنند.خداوند از نهان وپیدای بندانش کاملا اگاه است .اگر میبخشد.امتحان است.واگر می گیرد .امتحان است.پناه میبریم به خدا از شر شیطان رانده شده.

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
منار
سفیر افلاک
خبر آزاد
بیان روز
لرسو
خبر چگنی
دلفان امروز
ازنا خبر
آساره خبر
خبر افلاک
حرف لر