اختصاصی/

دخترک صبح زود خود را برای رفتن به مدرسه آماده می کرد،کفشهای قرمز و زیبایش را پوشید و راهی کوچه شد ،هنوز چند قدمی نرفته بود که سگ های ولگرد را گرداگرد خود نظاره کرد و از ترس ....

کد خبر: ۴۵۶۸
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۸

به گزارش سرویس اجتماعی بازتاب بروجرد ، اهالی شهرک غرب و زاگرس و مجتمع میلاد نور از جولان سگ های ولگرد و وحشی که باعث ایجاد ترس  و وحشت در ابتدای صبح ها و انتهای شب برای آنها شده ابراز نگرانی می کنند.

سگ های ولگرد وحشی در ساعات ابتدایی صبح که دانش آموزان و اهالی شهرک های نامبرده برای رفتن به مدارس و کارهای روزمره عازم کوچه و خیابان می شوند باعث نگرانی خانواده های آنها می شوند. به صورتی که حتی با پای پیاده و حتی موتورسیکلت هم نمی توانند تردد کنند.

سگ های ولگرد علاوه بر ایجاد ترس و وحشت ناقل بیماریهای مختلفی همچون هاری،سالک  و ... می شوند.

متولی اصلی جمع آوری سگ های ولگرد در خیابان ها و کوچه ها شهرداری است، اما کنترل سگ های ولگرد به شیوه امحا و کشتن شبانه آنان مورد پذیرش نیست.

وجود سگ های ولگرد در مکان هایی که انسان ها نیز در آنجا تردد دارند منجر به گسترش میکروب ها و انواع بیماری های مشترک انسان و حیوان و همچنین هاری را در سطح شهر می شود که باید کاهش و مقابله با این بیماری ها مورد توجه و برنامه ریزی مسوولان حوزه سلامت باشد.

مهمترین معضلات و مشکلات ناشی از افزایش جمعیت سگهای ولگرد، شیوع بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان ، افزایش آن در جمعیت دامی و انسان و انتقال بسیاری از بیماری‌ها از سگ به انسان می‌باشد و از جمله مهمترین آنها می‌توان به بیماریهایی نظیر هاری، کیست هیداتیک، سالک،کالاآزار،لاروهای مهاجر احشایی بروسلوز و لپتوسپیروز اشاره نمود که برضرورت اجرای دستورالعمل کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد بیش ازپیش تاکید می ورزد.
همچنین سگهای ولگرد بعنوان یکی از عوامل اصلی حمله و گزش به انسان مطرح هستند که در موارد عدیده‌ای گزش انسان توسط سگ ( بدون انتقال بیماری ) منجر به مرگ بالاخص در اطفال می‌گردد و موجب سلب آسایش عمومی در شهرها و روستاها شده و به عنوان یکی از مهمترین عوامل آلوده‌کننده پارکها و تفرجگاه‌ها مطرح می‌باشند و سگها دارای قابلیت و پتانسیل تولید مثلی بسیار بالا بوده و به همین علت جمعیت سگهای ولگرد در صورت اجرا نشدن برنامه‌های کنترل و مبارزه، سریعاً افزایش یافته که مخاطرات فراوانی برای شهروندان به دنبال خواهد داشت.

یکی از شهروندان بروجردی اظهار داشت: در مجتمع میلاد نور زندگی می‌کنم و تقریبا همیشه سگ‌های ولگرد را در حال پرسه زدن در این شهرک می‌بینم.

امیر رضایی ادامه داد: گاهی آخر شب‌ها که از منزل اقوام بازمی‌گردیم یا مهمان‌هایمان را بدرقه می‌کنیم با جولان دادن این حیوان مواجه می‌شویم که اغلب موجب ترس کودکان و زنان می‌شود.

 یکی دیگر  از شهروندان  می گوید: در ساعات پایانی شب به دلیل وجود سگ های ولگرد جرأت حضور در کوچه ها را نداریم و بارها این موضوع را به مرکز بهداشت و شهرداری اعلام کرده ایم اما گویا اقدام اساسی صورت نگرفته است و ما هم چنان شاهد تردد و سر و صدای سگ ها هستیم.

یکی از ساکنان شهرک غرب نیز می گوید: به دلیل حاشیه بودن محل سکونت ما ، سگ های ولگرد زیادی در منطقه وجود دارد که این موضوع باعث شده تا همیشه نگران گازگرفتگی فرزندانمان باشیم. وی می افزاید: سگ های ولگرد حتی در ساعات اولیه روز که بچه ها به مدرسه می روند هم در معابر تردد می کنند.

 فرد دیگری می گوید: وجود سگ های ولگرد در برخی مناطق شهر باعث شده تا این حیوانات برای تغذیه خود کیسه های زباله را پاره و زباله ها در سطح کوچه ها پخش شود و این موضوع سلامت و بهداشت اهالی را به خطر می اندازد.

صدای زوزه این حیوانات در آخر شب و اوایل صبح نیز موجب بر هم خوردن آرامش مردم  شده و علاوه بر این مسائل، نباید از وجود انواع و اقسام بیماری‌هایی که از این حیوان برای انسان به‌وجود می‌آید، غافل بود. 

از آنجایی که سگ‌های ولگرد عامل اصلی شیوع بیماری‌هایی از جمله سالک و هاری هستند، مردم انتظار دارند که با جمع‌آوری این سگ‌ها هم نظافت سطح شهر افزایش یابد و هم از شیوع این بیماری‌ها جلوگیری شود

اهالی این شهرک ها از شهرداری خدوم و مرکز بهداشت و درمان شهرستان بروجرد رسیدگی سریع به این مشکل را خواستارند تا بتوانند در سایه اقدامات مناسب این دستگاه ها، امنیت و آسایش را برای فرزندان و خانواده های آنان فراهم سازند.

نویسنده : ابراهیم پوربهرام

مطالب مرتبط:
برچسب ها: سگ ولگرد تصرف شهرک 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
منار
سفیر افلاک
خبر آزاد
بیان روز
لرسو
خبر چگنی
دلفان امروز
ازنا خبر
آساره خبر
خبر افلاک
حرف لر