اختصاصی/

عمل کردن به وصیت نامه شهدا یعنی ادامه دادن راه آنها

کد خبر: ۴۶۵۱
تاریخ انتشار: شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۰۴

سالهاست که از زمان جنگ می گذرد ، در دوران دفاع مقدس جوانان برومند ایران زمین شجاعانه ایستادند و از ذره ذره این خاک پاسداری کردند ، آنها تا پای جان ماندند و اجازه اشتغال سرزمینشان را به دشمن ندادند .

حال در طول ایام سال در برخی موارد یادواره هایی برای آن شهدا برگزار می شود تا یاد و نامشان برای همیشه گرامی داشته شود.

در برگزاری برخی از یادواره ها نیز ، گاهی اتفاق افتاده که کمی از وصیت نامه شهدا یا شهیدی قرائت شود و یا این که قسمتی از وصیت نامه تکثیر شده و در اختیار شرکت کنندگان در یادوراه قرار بگیرد .

شهدا انسانهایی پاک و خالص بودند که همه انها قبل از ورود به میدان نبرد ، وصیت نامه خود را می نوشتند ، اما سخن اصلی این است که همه شهدا در وصیت نامه های خود از مواردی صحبت می کردند که گویای چند جمله بود و آن هم خواندن نماز و دعا و عبادت ، پیروی از ولایت ، حفظ حجاب ، حفظ اسلام ناب محمدی و حفظ سرزمین از مهمترین آنها بود.

شهدا در وصیت نامه های خود نوشته اند که چرا رفتند ، چه کردند و چه می خواهند ؟ سوال اینجاست که هر کدام از ما تا کنون چقدر به وصیت نامه شهدا عمل کرده ایم؟ چگونه می توانیم ادامه دهنده راه آن بزرگواران باشیم؟ شاید با قرائت بخشی از وصایای شهدا که توسط رسانه های صوتی و یا تصویری ، نا خود اگاه متوجه می شویم که شاید در این امر کوتاهی کرده ایم .

شهیدان ما از اهمیت نماز و پرداختن به نمازهای جماعت، جمعه و ادعیه جمعی سفارش بسیاری کرده اند.

اما در بحث اجتماعی و بسیار مهم حجاب و توصیه به رعایت آن در سطح جامعه اسلامی، همه شهدا وصیت کرده اند ،وصیت به رعایت حجاب خواست همه شهداست، شهدایی که با بصیرت و روشن بینی این مطالب را در وصیت نامه های خود ذکر کرده اند که سفارش اکید کرده و اول به خواهر و نزدیکان خود سفارش نموده سپس به دختران و زنان جامعه توصیه کرده اند.

تنها شهدا هستند که می توانند از شهدا بگویند، توصیه های مشترک شهیدان به چند امر مهم ولایت پذیری، حجاب، نماز، اجتماعات در دعا و مراسمات قابل تامل است.

بعد از شهادت این بزرگ مردان تا کنون چقدر به وصایای شهدا عمل شده است؟ البته همه ما در برابر شهدا مسئولیم زیرا آنها در خط به خط وصیت نامه های خود خواسته هایی را از ما داشته اند که ما می توانیم آنها را انجام دهیم ، کارهایی که با انجام دادن آنها سعادت نهایتا نصیب ما می شود.

اما شهدا در وصیت نامه خود همه را به خواندن نماز به صورت جماعت دعوت و توصیه کرده بودند که وقتی کمی بر دلیل آن فکر می شود می فهمیم که اتحاد و همبستگی مردم در صفوف به هم پیوسته نماز های جماعت باعث نا امیدی و هراس دشمنان می شود .

وقتی اندکی با خود فکر کنیم که شهدا از جان خود گذشتند تا امروز ما در آرامش و امنیت زندگی کنیم و جانبازان زیادی سالها درد و رنج تحمل کردند و آزادگانی که سالها به دور از خانواده سختی های زیادی را برای آسایش امروز و ازادی این مرز و بوم تحمل کردند ، متوجه می شویم که باید قدم هایمان را در عمل کردن به وصایای شهدا که هر خط آنها چراغهایی بر سر راه ما است را محکمتر و استوار تر برداریم.

باید فرهنگ شهید و شهادت در جامعه بیشتر ترویج داده شود و برگزاری یادواره های شهدا و همچنین قرائت بخشی از وصیت نامه های شهدا می تواند مهم باشد که مطمئنا جوانان و نوجوانان از این مراسمات استقبال خوبی خواهند داشت.

در امه رئیس بنیاد شهید بروجرد در گفت و گوی اختصاصی با بازتاب بروجرد گفت : وصیت نامه های شهدای بروجرد هم اکنون به دو صورت فیزیکی و دیجیتالی در بنیاد شهید نگهداری می شوند.

"محمود احمدی " اضافه کرد : وصیت نامه های شهدای بروجرد در مخزن وصایای شهدای بنیاد شهید بروجرد جمع اوری شده اند و افراد می توانند برای انجام برخی کارهای تحقیقی از این وصیت نامه ها استفاده نمایند.

وی بیان کرد : شهرستان بروجرد یک هزار و 500 شهید تقدیم انقلاب اسلامی ایران نموده است.

به گزارش بازتاب بروجرد شهدا رفتند تا اسلام بماند پس وظیفه ماست که از دین اسلام پاسداری و نگهداری کنیم و هر خط وصیت نامه های شهدا می تواند چراغی برای هدایت انسانها باشد که عمل کردن به آن ، سعادت و خوشبختی را به همراه دارد و امروز شهدا افتخار بزرگ ایران زمین هستند.

نویسنده : مرجان سلیمانی

مطالب مرتبط:
برچسب ها: وصیت نامه شهدا 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 1
شاداب
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۷
1
1
عالی بود

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
منار
سفیر افلاک
خبر آزاد
بیان روز
لرسو
خبر چگنی
دلفان امروز
ازنا خبر
آساره خبر
خبر افلاک
حرف لر