هفت خوان فرودگاه بروجرد;

بیش از 90 سال از فرود اولین هواپیمای ملخ دار که مراسلات پستی را به شهرستان بروجرد می رساند می گذرد و مردم شهرستان همچنان منتظر ساخت فرودگاه در این شهر هستند.

کد خبر: ۴۹۷۹
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۳۶

به گزارش بازتاب بروجرد به نقل از  سفيرافلاك ، یونکرس جزء اولین نوع از هواپیماهای ملخ دار ایران بوده که در سال 1303، جهت جابجایی مرسولات پستی بخصوص مکاتبات اداری در شرق شهرستان بروجرد و در جایی با نام محلی جا بالو یا همان جای بالن فرود آمد، که خود گویای تاریخی مهم در 90سال قبل و نشان از جایگاه سیاسی اداری و جغرافیایی بروجرد در اوایل دوره پهلوی و به عبارتی گویای توجه و اهمیت حکومت مرکزی ایران به جایگاه بروجرد در آن زمان دارد. 

http://8pic.ir/images/75385844350540422535.jpg

http://8pic.ir/images/88176146367352280888.jpg

شهرستان بروجرد به عنوان یکی از قطب های اصلی صنعتی استان لرستان و نیز وجود بیش از 30 هزار دانشجو و فضاهای گردشگری متنوع مستعد داشتن فرودگاه برای تسهیل در امر جابجایی  افراد و محصولات است.

فرودگاه ولی عصر(عج) شهرستان بروجرد در سال 1386 مورد مطالعه و برسی قرار گرفت .

فرودگاه بروجرد علاوه بر دارا بودن مصوبه دور دوم سفر هیئت دولت در جلسه کارگروه توسعه و عمران لرستان نیز مورد تصویب قرار گرفته است ولی همچنان با گذشت بیش از 6 سال این پروژه عملیاتی نشده است .

اولین مشکل  مکان یابی این فرودگاه بود که پس از چند سال کش و قوس در نهایت زمین مناسب برای ساخت آن در بروجرد مشخص شد .

مانع بعدی دریافت مجوز تأسیس فرودگاه ولی عصر(عج) بود که با کار کارشناسی توسط تیم های مختلف صورت پذیرفت و در نهایت مدیر عامل شرکت فرودگاه‌های کشور در اوایل سال 1392 بود که اعلام کرد : فرودگاه بروجرد مجوز تأسیس خود را دریافت نموده است.

سپس مشکل تملک اراضی مستقر در موقعیت فرودگاه بود که خود یکی از زمان بر ترین بازه های کاری را شامل می شود ،چنانکه برای تملک زمین فرودگاه 300 هکتار زمین نیاز است که تاکنون 93 هکتار آن به تملک درآمده است.

به گفته علاالدین بروجردی : این پروژه دارای ردیف بودجه است که برای تملک زمین آن مبلغ 20 میلیارد تومان نیاز داریم.

با پیگیری های انجام شده و با یک تدبیر قانونی کار تملک زمین فرودگاه در سال جاری به اتمام می رسد که در پی آن انتظار عملیاتی شدن فرودگاه را خواهیم داشت.

منابع : مهر، بروجرد سرزمین فرزانگان

گردآورنده : ابراهیم پوربهرام

مطالب مرتبط:
برچسب ها: فرودگاه بروجرد هفت خوان 
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
منار
سفیر افلاک
خبر آزاد
بیان روز
لرسو
خبر چگنی
دلفان امروز
ازنا خبر
آساره خبر
خبر افلاک
حرف لر