اختصاصی/

مسئول بهداشت محیط شبکه بهداشت ودرمان بروجرد گفت : به دلیل احتمال نفوذ سم در هنگام سمپاشی باغات، پوست میوه های غیرارگانیک را حتما جدا کنید و میوه ها را با پوست نخورید.

کد خبر: ۵۶۹۲
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۴

"ذبیح اله بختیاری" در گفت وگو با بازتاب بروجرد افزود : قبلا گفته می شد که میوه ها حتما با پوست میل شود زیرابه دلیل فیبرهای موجود در پوست میوه ها این نکته همیشه بیان می شد اما در حال حاضرتوصیه می شود که میوه ها  با پوست اصلا مصرف نشوند زیرا به دلیل سمپاشی در برخی ازباغات ونفوذ سم سبب بروز بیماری می شوند .

وی بیان کرد : این امر بیشتر مخصوص میوه هایی است که بسیار درشت بوده وهیچ گونه مشکلی از نظرظاهر ندارند.

وی به آبیاری سبزیجات با آب فاضلاب اشاره کرد وگفت : فلزات سنگینی که در این سبزیجات نهفته است ،به هیچ عنوان با شستشو وحرارت از بین نمی روند و در دراز مدت سبب به وجود آمدن بیماری های مختلفی برای فرد مصرف کننده می شوند.

بختیاری اضافه کرد: سرب یکی از فلزات سنگینی است که در آبیاری با فاضلاب در سبزیکاریها وجود دارد که سبب می شود اختلالاتی برمغز و اعصاب به وجود آورد واختلالات ذهنی وکاهش بهره هوشی از دیگرمشکلات سرب است.

وی اظهار داشت: همچنین جیوه از دیگر فلزات سنگینی است که بربافت مغر اثرگذاشته وسبب افسردگی وسردرد می شود.

مسئول بهداشت محیط شبکه بهداشت ودرمان بروجرد تصریح کرد : البته بیماریهای ویروسی وانگلی در این سبزیجات وجود دارد که با شستشو، ضدعفونی کردن و حرارت ازبین می روند اما فلزات سنگینی که در سبزیجات که با آب فاضلاب آبیاری می شوند، به هیچ وجه از بین نمی روند.

وی خاطر نشان کرد : همچنین سبزجات آماده ای که در سطح شهر وجود دارد ،مورد بازرسی ونظارت قرار می گیرند.

به گفته وی توصیه می کینم سبزیجات آماده ای که خریداری می شوند حتما از مراکز عرضه معتبر تهیه شوند و پس از خرید حرارت دیده وسپس مورد استفاده قرار بگیرند.

نویسنده : مرجان سلیمانی

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 2
میلاد گیو
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۱:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۸
0
0
سلام مطلب خوبی بود.ممنون
پاسخ ها
admin
| IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF |
۰۱:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۹
با تشکر از اظهار نظرتون


نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
منار
سفیر افلاک
خبر آزاد
بیان روز
لرسو
خبر چگنی
دلفان امروز
ازنا خبر
آساره خبر
خبر افلاک
حرف لر