زمزمه زبان برخی مسئولان ؛

رهبر معظم انقلاب در بیانات خود چندین بار از ایجاد و گسترش روحیه مطالبه گری جوانان در مسائل مختلف اجتماعی ، سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی سخن گفتند ، اما گویا مسئولینی وجود دارند که دل خوشی از گسترش روحیه مطالبه گری ندارند.

کد خبر: ۷۱۱۱
تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۲۰

به گزارش بازتاب بروجرد ، روزانه  اخبار بسیاری در شبکه های سیما ، روزنامه ها و پایگاه های اطلاع رسانی منعکس می شود ، که بخشی از این اخبار شامل موضوعات مختلفی همچون عملکرد مسئولان کشوری ،استانی یا شهرستانی است.

برخی از این اخبار محتوی خدمات و برنامه های موثر مسئولان  در جهت خدمت رسانی به ملت است و گاهی شامل انتقاد ها ، کم کاری ها یا تخلف های عمدی یا سهوی  انجام گرفته توسط مسئولین است.

رهبر معظم انقلاب اسلامی  بارها در محیط های دانشجویی از ایجاد و گسترش روحیه مطالبه گری توسط نسل جوان سخن گفته و آن را عاملی در جهت تسریع در پیشبرد اهداف عالی انقلاب اسلامی بیان نموده اند.

مقام معظم رهبری می فرمایند : همه‌ی همت ما باید این باشد که این روحیه‌ی مطالبه، خواستن و مدعا داشتن در زمینه‌های گوناگون را در نسل جوان کشورمان - بخصوص جوان علمی - گسترش بدهیم. اگر این شد، ممکن است به همه‌ی آن مطالبات نتوان پاسخ داد - کما اینکه در کوتاه‌مدت همینجور هم هست؛ به همه‌ی مطالبات در کوتاه‌مدت یقیناً نمیشود پاسخ داد؛ ظرفیتها محدود است - لیکن یقیناً آینده‌ی خوب و یک افق روشن با چنین مطالباتی جلوی چشم است.    جوان باید مطالبه کند، باید احساس کند که این مطالبه سودمند است، ثمربخش است؛ و تشویق بشود بر این مطالبه و باید احساس کند که او فقط مسئولیتش طرح سؤال و پرتاب کردن یک شعار نیست، که بگوید خوب، ما کار خودمان را کردیم؛ نه، پیگیری کردن، مطالعه کردن، درباره‌ی مسئله اندیشیدن، آن را پخته کردن، راهِ کارِ اجرائی را برای آن جستجو کردن، برای طرحش با مراکز دست‌اندرکار و مجری تلاش کردن و فعالیت کردن و بالاخره خود وارد میدان کار شدن، اینها جزء وظایف و تکالیف جوان ماست که این را هم بایستی جوان ما درک کند؛ در کنار آن مطالبه و طلبگاری و مدعا داشتن که عرض کردیم.(1)

امروزه یکی از بهترین ابزارهای اطلاع رسانی در جهان استفاده از سایت ها و وبلاگ هاست ، که براحتی می توان نظرات ، عقاید ، انتقادات و پیشنهادات خود را به گوش سایرین رساند.

اصحاب رسانه به عنوان چشم بیدار جامعه وظیفه دارند تا اخبار خدمات و یا کم کاری ها و تخلفات آنها را به صورت صحیح ، درست و روشن و بدون هیچگونه بغض و غرض شخصی در چارچوب های قانونی منعکس کنند.

دیده شده برخی مسئولان شهرستان بروجرد عادت دارند که تنها اخباری را که از آنها تعریف و تمجید می کنند و وجه آنها را بالا می برد بشنوند و با شنیدن خبر کم کاریها و قصور های عمدی و سهوی خود ابروهایشان در هم می پیچد و با شگرد های مختلف در پی ضربه زدن به منبع خبر هستند.

در پایان باید گفت که رسانه ها عقد اخوت با مسئول خاصی نبسته که تنها خوبی های آن را بزرگ نمایی کرده و معایبش را سر پوش بگذارد و تنها دغدغه رسانه ها  ، بویژه رسانه های بومی ، پیشرفت همه جانبه شهرستان در سایه منویات مقام معظم رهبری خواهد بود.

1- بیانات در دیدار دانشجویان نخبه و نفرات برتران کنکور و فعالان تشکل‌های سیاسی فرهنگی دانشگاه‌ها‌ 1386/07/17

نویسنده : ابراهیم پوربهرام

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 14
اسماعیلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۰۳ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۲
0
34
ضمن تایید مجدد حرف آقای کریمی ، البته باید اضافه کنم که ارایه پیشنهاد نیازمند خلاقیت و نوآوری است و این موضوع به تمرین و ممارست احتیاج داره . اگه آحاد اجتماع همه و همه ، هنگام نقد هر موضوع در مورد راه حل و چاره ی کار اندیشه کنند ، هم تمرین لازم و مورد نیاز در پرورش خلاقیت فرد اتفاق خواهد افتاد، هم کدورت و دشمنی کاهش خواهد یافت و هم به مرور شاهد رشد و پیشرفت بیشتر در جای جای میهن اسلامی خواهیم بود .
اسماعیلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۵۹ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۲
0
36
در مورد جنبه های مختلف ضریب هوشی و خلاقیت بحث های زیادی در علم روانشناسی امروز مطرحه . بعضیا هوش را با خلاقیت برابر میدونند و برخی دیگه برای خلاقیت تعریف دیگه ای قائلند . در مجموع بین هوش و خلاقیت رابطه مثبت وجود داره اما این دو تا یکی نیستند . همنطور که آقای کریمی گفتند بعضیا توانایی نقد کردن رو بیش از دیگران دارند و بعض دیگه توانایی ابداع کردن و نو آوری رو بیشتر دارند . در عین حال علماء روانشناسی عمدتا خلاقیت رو اکتسابی میدونند و بسیاری از اونها برای رشد و پرورش خلاقیت در کودکان ارایه طریق کرده و راه و روش نشون داده اند اما در اینجا بحث ما بر روی میزان خلاقیت و یا ضریب هوشی افراد نیست بلکه به عنوان یک پیشنهاد معتقدم که اگه به گقته ی فرد منتقد ، قصد او از انتقاد ، سازنده (و نه تخریب طرف مقابل) است می بایست ضمن نقد و نقادی ، برای معضل و مشکل مکشوفه فکر چاره کنه ( در حد بضاعت شخصی خودش !) و اگه موفق به یافتن یه چاره و راه حل شد اونوقت می بایست بصورت پیشنهاد اون راه حل رو ارایه بده .( که در اینصورت معمولا با مقاومت طرف مقابل مواجه نمیشه ) .
کریمی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۷
0
39
درسته که پیشنهاد دادن به نوعی همون انتقاد کردن است اما به شکل سازنده و مفید ولی اشکالش اینه که باید برای هر پیشنهادی که بخواهیم ارایه بدیم کلی باید از قبلش فکر کنیم . از طرفی گاهی بعضی از افراد میتونن خوب نقد کنن و در عین حال توانایی ارایه راه حل جدید رو ندارند ولی بعض دیگه توانایی نقد کردن رو ندارند در حالی میتونن خوب ارایه پیشنهاد بدهند و راه جدید ابداع بکنن . در اینصورت چی میگید ؟ ایا باز هم معتقدید که منتقدین صرفا باید از راه ارایه پیشنهاد ؛ نقد !1 کنند ؟
سلمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۴
0
41
آقای اسماعیلی . سلام . اگر چه طولانی گفته ای اما بسیار بجا و منطقی بود . من هم با شما موافقم . پیشنهاد دادن همیشه باعث میشه تا طرف مقابل ما رو همراه و دوست خودش بدونه ولی انتقاد کردن باعث مخالفت و کدورت میشه . راه حل جالبیه اما باید راجع به نحوه ی اجرای اون بیشتر بدونیم . ممنون میشم اگه بیشتر موضوع رو تشریح کنید .
اسماعیلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۲
0
42
ادامه .............. نکته ی مهم در ارایه ی پیشنهاد به جای انتقاد آنست که هر گاه عیبی و نقصی در گوشه ای از جامعه و یا از هر فردی از آحاد جامعه مشاهده کردی . نخست می باید قبل از بروز آن و قبل از آشکار نمودن آن ، بر آن مشکل اندیشه کنی ! ... تحقیق کنی ! ........ و چاره بیندیشی !!!! و اگر چاره ای و راهکاری بهتر از آن عملکرد پیشین یافتی !!!!... آن را در مقام یک دوست به مخاطب خویش منتقل سازی ....و این به آن معنی است که تو باید قوا و قدرت اندیشه ی خویش به یاری او برخاسته ای و البته در نهاد و بطن چنین عملکرد ی به نوعی نقد عملکرد پیشین هم نهفته است اما وجه غالب کار تمرکز بر بهبود عملکرد و ارایه ی پیشنهاد و مشخص کردن راه برون رفت از مشکل موجود است . در اینصورت تو دیگر منتقد نیستی دوستی هستی که به یاری برادر دینی خویش شتافته است ............................... وقت دیر است مطلب بسیار !!......................... مثلا اگر پیشنهاد دادی و نپذیرفت انگاه چه ؟؟؟ ........ ادامه ان شا الله در فرصتی دیگر .... یاعلی
اسماعیلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۶ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۱
0
43
ادامه ............ اعتقاد بنده این است که انتقاد را باید کلا تعطیل کرد (حال از هر نوعش ) . آنچه که من تحت عنوان انتقاد سازنده می خواهم معرفی کنم . جمله ی ساده ی " ارایه ی پیشنهاد است " . هنگام ارایه ی پیشنهاد شما به نوعی در مسند انتقاد نشسته ای اما بدون تخریب و بدون تحریک طرف مقابل برای دفاع از خویش . زیرا طرف مقابل اصلا حمله ای احساس تکرده تا برای دفاع تمام قد بپاخیزد ! بلکه احساس می کند که یه یار ، همراه و دلسوز قصد بهبود و توسعه ی عملکرد او را دارد و هر کسی قطعا این را با چان و دل پذیرا ایت . ........................ ادامه
اسماعیلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۱
0
43
ادامه ....... معتقدم که انتقاد سازنده فقط عوض کردن رنگ ظاهری انتقاد است . ریزا منتقد بر مسند نقد عملکرد طرف مقابل نشسته است و این یعنی حمله به طرف مقابل (حال چه با لفظ مودبانه و محترمانه و چه با لفظ بی ادبانه و عاری از نزاکت ) . محتوای هر انتقاد خرده گیری از عملکرد طرف مقابل است . و واکنش دفاعی طرف مقابل بدیهی ترین عملکرد مورد انتظار خواهد بود . ............................................ سوال : پس بجای انتقاد چه باید کرد ؟ یقیناً (اگر بینی که نابینا و چاه است / اگر خاموش بنشینی گناه است ) پس در جامعه ی مومنین اگر بنا باشد که در مقام دشمن و متخاصم و انتقادگر نباشیو پس چه باید بکنیم ؟ ..................... ادامه
اسماعیلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۰ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۱
0
41
ادامه ...... زیاد شنیده اید که انتقاد باید سازنده باشد تا بر مخاطب خویش موثر افتد . من معتقدم که انتقادها همه به نوعی مخرب هستند ، برخی بیشتر و برخی کمتر ، اما تقریبا تمام انتقادها مخرب اند و حداقل فضای ارتباط فی مابین انتقاد کننده و انتقاد شونده را شکرآب می کند . نقس انتقاد ( از هر نوع آن ) نوعی حمله در نهاد خویش نهفته دارد و این به معنی دفاع مخاطب در برابر انتقاد خواهد بود . (چه فرد انتقاد پذیر باشد چه نباشد) ، (چه انتقاد مثلا سازنده باشد چه مخرب) و ...... وقتی شما عملکرد دیگری را به نقد می نشینید قطعا ً واکنش بدیهی طرف مقابل در جستجو به دنبال دفاع از عملکرد خویش حداقل سعی در ارایه دلیل و برهان برای توجیه عملکرد خواهد داشت و این یعنی مقاومت در برابر انتقاد ................ ادامه
اسماعیلی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۳/۱۲/۲۱
0
43
هنر انتقال مفهوم مورد نظر به مخاطب معین ، هنری است ارزشمند . و هنر ارزشمندتر هنر انتقال مفهوم مورد نظر به گروه مخاطبان هر رسانه است . به عقیده ی من چه شخص حقیقی و چه شخص حقوقی (همانند هر یک رسانه ها ) می بایست بر رسالت خویش نسبت به امر به معروف و نهی از منکر عمل نماید همچنان که مولا امیر المومنین علیه السلام در خطبه ی همام در توصیف صفات متقین می فرمایند : ( و هم لانفسهم متهمون ..... لا یرضون من اعمالهم القلیل و لا یستکثرون کثیر و ..... ) هر کدام از ما باید بر وظیفه ی شخصی و فردی خویش تمرکز کند (چه شخص حقیقی و چه شخص حقوقی). .......ادامه
شهروند
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۷ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۲
6
38
بالاخره وقتی گند کار رسانه در می یاد نظرات رو می زاریم و گرنه من تا حالا نظرات زیادی روی اخباراتون گذاشتم ولی چون به نفعتون نبوده هیچ کدوم منتشر نشده. و این ضعف کاری شما رو نشون می ده که تاب انتقاد ندارید. مثلا بارها به واژه اختصاصی که بالای خبری می نویسید انتقاد کردم. چون واقعا اون خبر اختصاصی نبوده و خبرنگارتون در حین هم زدن پیاز داغ تو خونه، از سایت اداره مربوطه کپی کرده. با
پاسخ ها
admin
| - |
۰۱:۵۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۲
با تشکر از نظر شما ، ممکنه گاهی اوقات اشتباهاً این کار صورت بپذیرد ولی در کل اخبار اختصاصی ، تولیدی خود سایت هست و نظراتی که شامل توهین ، افترا در مورد اشخاص مختلف ذکر می کنید به موجب بار قانونی که دارد قابل انتشار نیست.

محمد کیانی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۱
37
0
البته که با توجه به فرمایشات رهبر معظم همینطور است اما شما چه؟ آیا شما فکر میکنید به منویات ایشان عمل کرده یا میکنید؟ یقینا اینطور نیست شما به عنوان رسانه به قلم خیانت کرده و میکنید .شما شرافت کرامت و انسانیت را زیر پا گذاشته و قلم و قدم را در هم میشکنید. از طیف و تمایل خویش تعریف و تمجید میکنید وهرآنکه در گردونه شما نباشد لگد مال. منظورم را خوب میدانید. شما عملکرد مثبت را در دولت فعلی نه تنها نادیده میگیرید بلکه دین و ایمان خود را (البته اگر موجود باشد) به راحتی میفروشید آیا به این میگوئید رسالت قلم و رسانه ؟آیا به این میگوئید مطالبه؟
پاسخ ها
مدیر مسئول بازتاب بروجرد
| - |
۰۱:۱۰ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۲
با تشکر از نظر شما باید گفت : همه ما اگر به درون خودمان نگاهی بیندازیم و عملکرد خود را با منویات مقام معظم رهبری در مسائل مختلف بسنجیم ، براستی که گفته شما درست خواهد بود . به امید روزی که با افتخار سر خود را بالا بگیریم و فریاد بزنیم که من یک سرباز واقعی ولایت هستیم. اما نمیتوان دست روی دست گذاشت و کاری برای تصحیح عملکرد برخی مسئولان که تنها خواهان به به و چه چه ما هستند نکرد.

علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۶ - ۱۳۹۳/۱۱/۲۱
36
10
در راه اجرایی شدن منویات مقام معظم رهبری و فاش کردن تخلفات برخی مسوولان که شایستگی ریاست در نظام مقدس جمهوری اسلامی از هیچ تلاشی دریغ نکنید با تشکر

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
منار
سفیر افلاک
خبر آزاد
بیان روز
لرسو
خبر چگنی
دلفان امروز
ازنا خبر
آساره خبر
خبر افلاک
حرف لر