اختصاصی/

مسئول شیلات جهاد کشاورزی بروجرد گفت: قيمت ارزان ماهی قرمز عید، نبايد با ارزان بودن جان اين موجود زيبا اشتباه گرفته شود.

کد خبر: ۷۳۴۸
تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۰۸

"غلامحسین اکبری" در گفت و گو با بازتاب بروجرد افزود: طول عمر اين ماهيهاي قرمز شب عيد بين 25 تا 40 سال گزارش شده است، اما به علت سهل انگاري و کم توجهي ،اين ماهيان حتي چند ماه هم عمر نمي کنند،با شروع عيد و خوشحالي ما ، مرگ و مير و عذاب اين ماهيها شروع مي شود.

وی بیان کرد: ماهي قرمز كوچك يا همان ماهي طلايي از معمول ترين ماهي هايي است كه در منزل مي توان از آنها نگهداري كرد و اين حيوان كوچك خانگي كه بسيار جذاب و دوست داشتني است، در صورت مراقب مناسب مي تواند تا چند سال در كنار ما در منزل زندگي كند.

 به گفته وی اما متاسفانه به خاطر قيمت ارزان آن، اغلب توجه لازم به آن نمي شود و در شرايط نامناسب نگهداري مي گردد، لذا بيش از چند ماه عمر نمي كند.

 اکبری اضافه کرد: قيمت ارزان اين ماهي هاي زيبا نبايد با ارازن بودن جان اين موجودات زيبا اشتباه گرفته شود، لذا لازم است براي فراهم آوردن شرايط مناسب زندگي آنها، مواردي را رعايت كنيم.

 ظرف نگهداري

ماهی،fish،قرمز،redاکبری افزود: اولين موضوعي كه مي تواند به عنوان يك عامل مهم در عمر بيشتر ماهي موثر باشد، محل زندگي آن است.

 وی عنوان کرد: ظروفي كه در آنها ماهي فروخته مي شود، اغلب كوچك است و نبايد اشتباه كرد و ماهي ها را در همان ظروف كوچك نگاه داشت. ماهي ها به اكسيژن موجود در آب احتياج دارند و اين اكسيژن از طريق سطح هوايي كه با آب در تماس است وارد آب مي شود.

مسئول شیلات جهاد کشاورزی بروجرد تصریح کرد: هر چه سطح مقطع بالاي تنگ كوچك تر باشد، اكسيژن كمتري مي تواند وارد آب شود و  سعي كنيد تا آنجا كه ممكن است از ظروف كوچك براي نگهداري ماهي ها استفاده نكنيد.

 آب

از آنجايي كه ماهي در تمام طول عمر خود در آب مي باشد، لذا لازم است آبي كه براي زندگي آن انتخاب مي كنيم داراي شرايط مناسب زندگي باشد. معمولا استفاده از آب شهري مشكل خاصي براي ماهي هاي قرمز ايجاد نمي كند. اما قبل از كنار گذاشتن آب براي ظرف ماهي، بگذاريد يك دقيقه آب از شير برود. اين كار باعث مي شود برخي مواد شيميايي كه احتمالا در لوله رسوب كرده اند بيرون بروند. براي اطمينان از خارج شدن موادي مانند كلر، بايد قبل از عوض كردن آب ماهي ها، بگذاريد كه آب به مدت يك شبانه روز در ظرف بماند و بعد ماهي را داخل آن بيندازيد. همچنين اين عمل باعث مي شود كه آب دماي محيط را گرفته و تغيير آن براي ماهي ها خطري در بر نداشته باشد.

 هرگز نبايد اجازه دهيد كه آب ظرف ماهي ها كثيف شود، اين كار مي تواند باعث بيماري، كوتاهي عمر و در نهايت مرگ آنها شود.

 شما بايد در طول هفته يك يا دو بار آب ظرف ماهي ها را عوض كنيد.

 براي تعويض آب تنگ ماهي، هرگز آب را يك دفعه عوض نكنيد، بلكه با آرامش كامل، نيمي از آب ظرف را خالي كرده و سپس كم كم آب خالي شده از ظرف را با آبي كه از يك روز قبل نگه داشته ايد(براي خارج كردن كلر آب) جايگزين كنيد. در هر صورت بايد سعي كنيد كه كمترين استرس را به ماهي هاي كوچك منتقل كنيد.

  غذاي ماهي

ماهي هاي قرمز كوچك، حيوانات بسيار سخت جاني هستند و هر چيزي را مي خورند. لذا به راحتي مي توانيد در شرايطي كه غذاي مناسب در دسترس نداريد از خرده هاي نان، شيريني و ... به مقدار كم به عنوان غذا به آنها بدهيد.

 اما اگر در نگهداري آنها مبتدي هستيد به شما پيشنهاد مي شود از غذاهاي آماده آنها كه ارزان قيمت هم مي باشد تهيه كنيد. فقط مطمئن باشيد كه غذايي را كه مي خريد مربوط به Goldfish مي باشد. ماهي هاي نيز مانند انسان به پروتئين، ويتامين و ... براي رشد و زندگي نياز دارند.

 در ارتباط با غذا دادن بايد دقت كنيد كه دادن زياد غذا به آنها و ماندن آنها در ظرف باعث آلودگي آب شده و براي ماهي ها خطراتي به همراه خواهد داشت. سعي كنيد به مقدار بسيار بسيار كم، در سه نوبت غذايي همانند خودتان به آنها غذا دهيد و مقدار آن بايد به گونه اي باشد كه غذاي اضافي در آب نماند.

 دماي محيط

بهترين دما براي زندگي اين ماهي ها از حدود 10 تا 25 درجه سانتيگراد مي باشد. دماي محيط هرگز نبايد به طور ناگهاني تغيير كند. اما تغيير تدريجي و ملايم دماي محيط يا آب براي آنها قابل تحمل مي باشد.

  نور

ماهي هاي قرمز كوچك نيز همانند ساير حيوانات يا گياهان احتياج به نور خورشيد دارند. محل نگهداري آنها بايد به گونه اي باشد كه تغيير روز و شب در آن احساس شود.

 هرگز آنها را در زير نور مستقيم و شديد آفتاب قرار ندهيد.

 ساير شرايط

ريختن شن يا ماسه كف ظرف مي تواند حس بودن در منزل را براي اين ماهي ها بيشتر كند. دقت كنيد كه بيش از دو يا سه سانتيمتر ارتفاع ماسه كف ظرف نباشد، چرا كه در غير اين صورت مي تواند محيط خوبي براي رشد خزه و باكتري ها باشد. همچنين بايد از ماسه ايي استفاده كنيد كه لبه هاي تيز نداشته باشد تا باعث زخمي شدن ماهي ها نشود.

 در اين رابطه هرگز از ماسه هاي رنگ شده استفاده نكنيد.

 ** رسم است که در روز سيزده بدر ماهي قرمز در رودخانه يا درياچه ها رها مي شود که اين کاري کاملا غلط است ، چون ماهي قرمز عيد در صورت رهايي در اين محيطها، اکوسيستم طبيعي محيط را به علت جفت گيري با ساير ماهيها و اشتهاي زياد در خوردن غذا و تخم ساير ماهيها به هم خواهند زد ، در صورت رها سازي در حوضهاي شهري نيز به علت تعويض آب حوضها و براي مدتي خالي گذاشتن حوضها از آب ، ماهيها کشته خواهند شد ، بنابراين بهتر است شهرداری مکانی که شرایط نگهداری این ماهی ها را دارد فراهم نماید تا همشهریان عزیز بتوانند ماهی  را در این مکان آزاد سازی کنند.

فراموش نکنيم که اين موجودات نيز درست مثل ما آدم ها جان داشته و زندگي خود را دوست دارند و با سهل انگاري هاي خود نبايد با جانشان بازي نمود.

انتهای پیام/

نویسنده : مرجان سلیمانی

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
منار
سفیر افلاک
خبر آزاد
بیان روز
لرسو
خبر چگنی
دلفان امروز
ازنا خبر
آساره خبر
خبر افلاک
حرف لر