به مناسبت سالروز عملیات پدافندی حاج عمران 1365

مقام معظم‌رهبري كه در آن زمان رياست جمهوري اسلامي و رياست شوراي عالي دفاع را به‌عهده داشت طي پيامي كتبي از دلاورمردي رادمردان لرستاني تجليل كرد مسئولين جنگ به نقل از راديوهاي بيگانه بيان كرده بودند عراق تنها 6000 كشته و زخمي از بيمارستان شهركركوك ترخيص كرده است بنحوي كه رزمندگان دلاور اسلام به طرح آمريكايي دفاع متحرك توسط ارتش عراق خاتمه مي‌دهد .

کد خبر: ۷۸۳۴
تاریخ انتشار: یکشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۳۹

به گزارش بازتاب بروجرد به نقل از بولتن نیوز ،  عمليات حاج عمران يكي از عمليات‌هاي بسيار مهم و حساس است و از نظر راهبردي يكي از مهم‌ترين فرازهاي دفاعي ملت مسلمان ايران خصوصاً دلاور مردان لرستاني و بالاخص رزمندگان گردان شهر ما بروجرد در قالب دو گردان ثارالله و شهدا مي‌باشد صورت كلي چيستي و چرائي اين عمليات به اين نحو است كه دشمن بعثي و در رأس آن استكبار جهاني به تلافي فتح فاو تصميم به تصرف شهرهاي مهران و سردشت مي‌گيرد متاسفانه با تهاجمي گسترده موفق به تصرف شهر مهران مي‌شود اما تلاش او در تصرف شهر سردشت به دليل دستگيري نيروهاي گشتي و شناسائي دشمن ناكام مي‌ماند دشمن مكار از اين رو تصميم گرفته است .

ضمن عبور از ارتفاعات استراتژيك (راهبردي) حاج عمران شهرهاي نقده و پيرانشهر را تصرف كند به همين منظور 12000 نيروي تازه نفس با پشتيباني چندين گردان توپخانه به منطقه گسيل كرده و قصد دارند به خطوط پدا فندي رزمندگان اسلام حمله كنند و با حمله‌اي وسيع در اين نقطه از مرز جمهوري اسلامي ضمن تصرف شهرهاي نقده و پيرانشهر با استفاده از ارتفاعات مشرف به اين شهرها تا اروميه از نظر وسعت ديد نظامي اشراف پيدا كرده و از ارتفاعات اين منطقه جهت پرتاب موشك و سلاح‌هاي زمين به زمين قلب كشور اسلامي‌مان را مورد اصابت قرار داده و توان دفاعي ملت مسلمان دلاور ما را به چالش بكشاند از اين رو فرماندهان لايق و دلاور سپاه اسلام ضمن درك عميق و شايسته از اين موضوع تصميم به تعديل كردن توان تهاجمي دشمن گرفته و جهت مقابله با اين توان تهاجمي تيپ و لشگرهاي مختلف سپاه و ارتش را به منظور ضربه زدن به توان دشمن به منطقه گسيل مي‌كنند . قبل از ما ، سه گردان از نيروهاي تيپ 110 شهيد محمد بروجردي با دشمن درگير شده و تلفات بسياري را به دشمن وارد كرده است ما كه براي شناسايي منطقه عملياتي وارد منطقه شديم كوه و دشت را مملو از اجساد سربازان عراقي ديديم .

از جمله يگان‌هاي عمل كننده در اين مأموريت ، تيپ57 حضرت ابوالفضل (ع) از استان لرستان است . به تبع تيپ 57 حضرت ابوالفضل (ع) گردان شهرما به استعداد تقريبي 300 نفر در اين عمليات عضو دارند كه از اين تعداد نيرو 32 نفر شهيد 98 نفر مفقودالاثر كه بعدها شهيد يا اسير بودن آنان به خانواده‌هاي آنان اعلام مي شود و تعداد 120نفر از اين نيروها مجروح و زخمي مي‌شوند خود نويسنده در اين عمليات حضورداشته است و با برخي از رزمندگان شاخص در اين عمليات مصاحبه‌اي انجام داده كه به شرح ذيل به سمع و نظر مباركتان مي‌رسد .

برادر عبدالحميد خدا شناس بعنوان فرمانده گردان ثارالله در اين عمليات خاطرات خود را اين‌چنين بيان مي‌كند : بدليل ترك منطقه دربنديخان در زمان انجام عمليات والفجر 9 ( منطقه سليمانيه عراق) و واگذاري اين منطقه به نيروهاي بومي كُرد چند ارتفاع مهم واستراتژيك در اين منطقه سقوط كرده و به دست نيروهاي عراقي افتاده است ما قصد داريم جهت باز پس‌گيري همين ارتفاعات در منطقه دربنديخان اقدام به عمليات نظامي كنيم .

به همين منظور تعدادي از گردان‌هاي تيپ 57 از جمله گردان شهدا در اين منطقه مستقر شده‌اند با پيگيري‌هاي مستمر رزمندگان اطلاعات و عمليات فرماندهان متوجه مي شوند كه دشمن قصد دارد از منطقه عملياتي حاج عمران به داخل كشور اسلامي‌مان نفوذ كند از اين رو به گردان ثارالله دستور داده شد تا جهت عمليات در منطقه عملياتي حاج عمران حضور پيدا كند .

چند روزي است كه به بچه‌هاي گردان اسلحه و تجهيزات انفرادي تحويل شده است اما هيچ كدام مهمات تحويل نگرفته‌اند روز 27/2/65 همه نيروهاي گردان به وسيله 14 دستگاه اتوبوس و يك دستگاه ميني‌بوس به منطقه حاج عمران اعزام و بعد از پيمودن 24 ساعت راه بدون وقفه از انديمشك تا نقده به شهر نقده رسيديم همه نيروهاي گردان در مسجدي واقع در شهر نقده به استراحت مي‌پردازند . يكي دو شب قبل از عمليات به رسم خاص جنگ ، فرماندهان گردان‌ها گروهان‌ها و دسته‌ها جهت آشنايي با منطقه عملياتي وارد منطقه شده ، همه منطقه را ديد زده و شناسايي مي‌كنند.

فرماندهان گردان ثارالله كه به وسيله دو دستگاه لندكروز به خط مقدم مي‌رسند هنگام پياده شدن از لندكروز پاي يكي از فرماندهان دسته گردان پيچ خورده و به شدت آسيب مي‌بيند (شهيد محمد رضا لدني با همان وضعيت در عمليات شركت مي‌كند و به شهادت مي رسد) .

به بچه‌ها قبلاً سفارش كرده بودم چنانچه در زير پاي دشمن قرار گرفتيم و هنگام انفجار در اطراف نيروها كسي زخمي يا مجروح شد نبايد سر و صدا كنند با اصابت و انفجار چندين گلوله در زير پاي دشمن تعدادي از نيروها مجروح و شهيد شدند بچه‌ها بياد سفارشم بودند و با وجود درد و رنج ناشي ازتركش‌ها و لزوم امداد رساني به نيروهاي مجروح كوچكترين سروصدايي نكردند . تنها چند نفر موجي به دليل آسيب روحي و رواني كمي سر و صدا كردندكه با درايت ساير نيروها ساكت شدند و بحمدالله ، دشمن متوجه حضور رزمندگان گردان در زیر پای خودش نشدبه هزار مشقت و مرارت به پشت خط رسيديم و از آنجا به وسيله چند دستگاه لندكروز به مسجد نقده رفتيم وقتي در مسجد مستقر شده و آماري از نيروهاي گردان گرفتم از گردان فقط 30 يا 40 نفر نيرو باقي مانده بود كه آن هم اكثراً مجروح و يا موجي بودنند به نحوي كه گردان 300 نفره‌اي كه با حدود 13 يا 14 دستگاه اتوبوس به جبهه اعزام شده بودند تنها با يك اتوبوس برگشتند .

يك شب قبل از برگشتن تصميم گرفتيم به خط برگرديم و شهدايمان را به پشت خط منتقل كنيم تنها 28 نفر نيروي سالم در اختيار داشتيم وقتي با هماهنگي مسئولين قرارگاه و تيپ وارد منطقه شديم با توجيه مسئولين اطلاعات و عمليات قرارگاه متوجه شديم كه دشمن استحكامات زيادي را در منطقه ايجاد كرده است بنحوي كه ممكن است اين 28 نفر را نيز مجبور باشيم از دست بدهيم به ناچار با كوهي از اندوه و غم به عقب برگشتيم وقتي از حاج‌عمران به بروجرد برگشتيم در شهر غوغايي بپا شد عاشورا تكرار شده بود دو گردان ثار الله و شهدا در اين عمليات شركت كرده بودند مردم قهرمان‌پرور بروجرد بيشترين شهيد را در طول جنگ در اين عمليات داده بودند . گردان شهدا هنوز به شهر برنگشته بود و در حال انجام عمليات بود بچه هاي گردان شهدا نيز بعد از انجام عمليات در يكي از همان ارتفاعات حاج عمران با تلفات بالايي به شهر بر مي‌گردد تنها در يك روز در ماه رمضان سال 65 تعداد 32 پيكر مطهر از شهدايي كه با سختي در حين جنگ به عقب منتقل شده بودند در شهر بروجرد تشيع شدند .

تعداد زيادي از بچه‌هاي رزمنده پاسدار و بسيجي تا ساليان سال مفقودالاثر بودند تا بعدها كه خبر اسارت يا پيكر مطهر آنان به شهر منتقل شد فرماندهان جنگ در آن زمان اعتقاد داشتند كه تيپ 57 حضرت ابوالفضل (ع) تنها يگاني بوده كه توانسته است دشمن را در اين منطقه زمين‌گيركند .

مقام معظم‌رهبري كه در آن زمان رياست جمهوري اسلامي و رياست شوراي عالي دفاع را به‌عهده داشت طي پيامي كتبي از دلاورمردي رادمردان لرستاني تجليل كرد مسئولين جنگ به نقل از راديوهاي بيگانه بيان كرده بودند عراق تنها 6000 كشته و زخمي از بيمارستان شهركركوك ترخيص كرده است بنحوي كه رزمندگان دلاور اسلام به طرح آمريكايي دفاع متحرك توسط ارتش عراق خاتمه مي‌دهد .

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 1
محمد مهدی گودرزی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۲ - ۱۳۹۴/۰۲/۲۹
0
1
این متن نوشته پدر جانباز من حاج کاوه گودرزی است با مراجعه به وبلاگ ایشان می توان این نوشته را پیدا کرد او تاریخ نویس دفاع مقدس شهرستان بروجرد است .

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
منار
سفیر افلاک
خبر آزاد
بیان روز
لرسو
خبر چگنی
دلفان امروز
ازنا خبر
آساره خبر
خبر افلاک
حرف لر