بهائیت از صفر تا صد(6)

شايد بتوان گفت آمار بهائيان ايران در سال 1375 و 1385 حدود 25 تا 40 هزار نفر تخمين زده مي شود، نه سيصد هزار نفر چنان که بيت العدل در اسرائيل ادعا کرده است.

کد خبر: ۸۴۷۱
تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۰

بهائیان توانسته اند در تمامی جهان رخنه کنند و دامنه حضور خود را در قاره آسيا، آفريقا، آمريكا، استراليا و اروپا بگسترانند.

پيروان بهائیان بر اين عقيده‌اند كه بهائيت فرقه‌اي از اسلام نمي‌باشد بلكه مذهبي جهاني مي‌باشند كه اين مذهب از مرزهاي عالم اسلام پا فراتر گذاشته و پيرواني متعصب در آمريكا و اروپا يافته اند.

در اسرائیل نیز علاوه بر عكا، شهر حيفا نيز مركز ديگر بهائيان است.

درباره جمعيت بهایيان ايران داده‌هاي موجود سخت متناقض است. در اوايل سده بيستم ميلادي تعداد ايشان حدود ده هزار نفر گزارش مي‌شد.

بيست سال بعد، در حوالي سال 1307 ش.، حسن نيكو، مبلغ پيشين بهائي، اين رقم را اغراق‌آميز دانست و شمار بابي‌ها در سراسر جهان را، اعم از ازلي و بهائي، 5207 نفر اعلام نمود كه 3960 نفر در ايران زندگي مي‌كنند.

اين ادعا قانع‌كننده نيست زيرا در فهرست مندرج در كتاب نيكو، نام برخي از روستاهاي معروف بهائي‌نشين ديده نمي‌شود و لذا به‌نظر مي‌رسد كه ارقام فوق منطبق با روح كتاب نيكوست كه با هدف تخفيف و تحقير بهائيت تدوين شده است.

شايد بتوان گفت آمار بهائيان ايران در سال 1375 و 1385 حدود 25 تا 40 هزار نفر تخمين زده مي شود، نه سيصد هزار نفر چنان که بيت العدل در اسرائيل ادعا کرده است.

دايرة‌المعارف اسلام (ويرايش جديد، 1960) مركز اصلي جمعيتي بهائيان را در ايران مي‌داند و تعداد آنان را در حوالي سال 1338 ش. بين پانصد هزار تا يك ميليون نفر تخمين مي‌زند. در اين زمان در شهر تهران حدود 30 هزار بهائي زندگي مي‌كردند.

دومين گروه پرشمار جمعيتي بهائيان در ايالات متحده آمريكا بود كه در آن زمان شمار شان ده هزار نفر گزارش شده است. در اين زمان در اروپا، به‌ويژه در آلمان، حدود يك هزار نفر بهائي زندگي مي‌كردند.

در ساير كشورها جوامع بهائي تنها چند صد نفر عضو داشتند بجز اوگاندا كه در اثر تبليغات بهائيان شمارشان طي سال‌هاي 1335- 1338 ش. به بيش از سه هزار نفر رسيد.

مركز بهائيان (بيت العدل اعظم الهي) در حيفا (اسرائيل) است؛ آخرين آمار بهائيان به آوريل 1985 تعلق دارد كه مركز سازمان جهاني بهائيان (حيفا، اسرائيل) شمار اعضاي خود را در سراسر جهان چهار ميليون و 739 هزار نفر اعلام كرد.

از اين تعداد، 59 درصد در قاره آسيا، 20 درصد در آفريقا، 18 درصد در آمريكا، 1/6 درصد در استراليا و نيم درصد در اروپا ساكن بودند.


.........................................................
منبع: 
1. ماهنامه دوران ،‌شماره 9
2. www.porseman.org
3. www.shia – news.com

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 3
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۴ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۱
0
0
این مطلب شما له بهائیت است یا علیه آن ؟ ما که نفهمیدیم
پاسخ ها
admin
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۱
با سلام این سلسله گزارشات در راستای آشنایی بیشتر شما با این فرقه ضاله منتشر گردیده است.

احمد بصیری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۵/۲۱
0
0
نیکو خودش بهایی متعصبی بوده و بعد از دیدن ماجراهایی از بهائیت برگشته است این یعنی تعصب را کنار گذاشته و با دیده ی باز به مسائل نگاه کرده است چه لزومی دارد که او مطالبی خلاف واقع در کتاب خود بنگارد ؟

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
منار
سفیر افلاک
خبر آزاد
بیان روز
لرسو
خبر چگنی
دلفان امروز
ازنا خبر
آساره خبر
خبر افلاک
حرف لر