عضو شورای روستای بیچون سفلی از کمبود آب می گوید

روستای بیچون سفلی با جمعیتی هزار نفری دارای 300 خانوار بوده که به علت کمبود آب طی یکماه 5 خانوار به شهر مهاجرت کرده و بقیه اهالی نیز رقبتی به ماندن در روستا ندارند.

کد خبر: ۸۶۰۰
تاریخ انتشار: پنجشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۲۲

به گزارش بازتاب بروجرد ، احمد مقدسی به عنوان رابط شورای این روستا با حضور در پایگاه اطلاع رسانی بازتاب بروجرد ، از حاد بودن اوضاع آبی روستا و مشکلات عدیده ای که برای روستانشینان ایجاد شده گفتگویی را انجام داد که در ادامه توجه شما را بدان جلب می کنم.

کمی از روستای محل زندگی خودتان بگویید ؟

 روستای بیچون سفلی از روستاهای شمالی بروجرد بوده و پشت کارخانه نساجی بروجرد قرار دارد.

این روستا با جمعیت 1000 نفری خود دارای 300 خانوار است که شغل اکثر آنها کشاورزی یا کارگر کوره های آجر پزیست و از این طریق امرار معاش می کنند.

کمبود آب روستای شما چه مشکلاتی ایجاد کرده است ؟

با توجه به اینکه روزانه 14 هزار لیتر آب توسط تانکر های آبرسانی به این روستا حمل می شود و وجود چشمه ای که حدود 20 هزار لیتر روزانه آبدهی دارد ، این مقدار کفاف مصارف روزانه و واجب اهالی روستا را نداده و مشکلات زیادی را ایجاد نموده است.

- لطفاً بیشتر توضیح دهید؟

اگر ما فرض کنیم در خوش بینانه ترین صورت ممکن  30 هزار لیتر در روز آب داشته باشیم یعنی هر خانوار در روز تنها 100 لیتر آب خواهد داشت که به هیچ عنوان جوابگوی نیاز های مختلف خانوار ها نخواهد بود.

اوضاع به گونه ایست که کولرهای روستا همگی باید بدون آب کار کنند ، چرا که در صورت مصرف آب برای کولر ، خانوار ها دچار کمبود شدید آب خواهند شد.

عضو شورای روستای بیچون سفلی از کمبود آب

- اقدامی هم در این مورد انجام داده اید؟

بارها و بارها با مسئولان مختلف شهرستان مکاتبات فراوانی را که اسناد آن نیز موجود است انجام داده ایم و حتی چندین بار ارشد ترین مسئولان استانی و  شهرستان از روستای ما دیدن و در جریان کم و کیف مشکلات موجود قرار گرفتند و قول هایی به مردم روستا دادند ، اما متأسفانه به محض خروج از روستا همگی آن قول ها به فراموشی سپرده شد.

حتی چندین بار با مراجعه و تجمع در محل فرمانداری بروجرد نسبت به رفع مشکل کم آبی روستا درخواست کمک کردیم.

- منابع آبی دیگری در دسترس شما نیست؟

یک لوله آبرسانی از روستای دهنو مقدسی به روستای ما کشیده شده اما به خاطر کمبود آب آن روستا ، برخی اهالی لوله آبرسانی را چند بار بریده و مانع از رسیدن آب به روستای بیچون سفلی شده اند.

تا چندی قبل یکی از اهالی روستا به عنوان مسئول کنترل آب ، نظارت خوبی بر پخش آب بین روستا نشینان داشت که به اذعان خودش از این کار خسته شد و به شهر مهاجرت کرد و هم اکنون پخش آب از سرچشمه به خانوارهای روستا با مشکلات جدی همراه است و ممکن است دچار نزاع های دسته جمعی شوند.

- وضعیت بهداشتی روستا با توجه به کمبود آب چگونه است ؟

اهالی روستا با توجه به شغلی که دارند به صورت روزانه به استحمام نیازمندند و کمبود آب باعث شده در این خصوص نیز مشکلاتی را در پی دارد.

البته آب تانکر های ارسالی نیز احتمالا بهداشتی نباشد چرا که در تخلیه این تانکر ها وجود کرم هایی در داخل آب آنها این فرضیه را قوت می بخشد.

- در پایان اگر با مسئولان صحبتی دارید بفرمائید؟

بنده به نمایندگی از اهالی روستای بیچون سفلی از مسئولان محترم و خدوم شهرستان بروجرد دعوت می کنم در هنگام غروب آفتاب سری به روستای ما بزنند تا نظاره گر چشم های منتظر اهالی روستا برای رسیدن آب باشند و وقتی آب رسید جنب و جوش توأم با خستگی مردمان زحمت کش این روستا را برای برداشت آب با سطل و بالا کشیدن آن و ریختن در منبع آب روی پشت بام ها را ببینند.

مسئولان محترم شهرستان بروجرد به یاد مردم روستا های شمال بروجرد به مدت یک روز آب  کولر های خود را ببندید تا در این روزهای گرم کمی از آلام روستا نشینان را بچشید.

نویسنده : ابراهیم پوربهرام

مطالب مرتبط:
برای دریافت جدیدترین بسته اخبار روز اینجا کلیک کنید   
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: 0
انتشار یافته: 4
محسن مقدسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۶
0
1
تو را بقرآن مسئولین بفکر روستای بیچون باشید روز قیامت باید جواب پس بدهید مگر ما گناه کرده ایم که باید این روزگارمان باشد
محمد مقدسی
|
|
۰۹:۱۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
0
2
شما زیر باد کولر میخابید فکر میکنید خوبه یه کمم ب فکر مردم باشید
محمد مقدسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۶/۱۶
0
3
مادرم گفت بخور شیر بود قوت جان گفتم آب بهر من خواند لالایی که روم من در خواب گفتم آب خانمم گفت سر درس بگویم من نان گفتم آب استاد پرسید خواهی که مهندس چه شوی گفتم آب برق آمد تلفن گاز آمد حل نشد مشکل ما گفتم آب چند مسئول بپرسید ز درد دل ما گفتم آب خواستم خانه بسازم که شوم آن گفتم آب گفتی آب گفتیم آب گفتند آب گفتم آب
محمد مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۵/۳۱
0
4
سلام روستای گیجالی سفلی و اولیا هم به همین صورت از بی آبی دارن می سوزن و کسی به فکرشون نیست

نام:
ایمیل:
* نظر شمـا:
منار
سفیر افلاک
خبر آزاد
بیان روز
لرسو
خبر چگنی
دلفان امروز
ازنا خبر
آساره خبر
خبر افلاک
حرف لر