تلکس پایگاه اطلاع رسانی بازتاب بروجرد:دندان های بیشتر دانش آموزان ابتدایی به دلیل تغییر رژیم غذایی پوسیده است
یکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۳۳     کد خبر : ۱۱۹۴۰

مسئول واحد سلامت دهان و دندان شبکه بهداشت بروجرد گفت: با اجرای طرح فلوراید تراپی و معاینه دندان دانش آموزان مشخص شد دندان های بیشتر دانش آموزان ابتدایی به دلیل تغییر رژیم غذایی پوسیده است.


 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازتاب بروجرد

"فریدون دهکردی" مسئول واحد سلامت دهان و دندان شبکه بهداشت بروجرد در گفت و گو با بازتاب بروجرد گفت: آمار پوسیدگی دندان در سنین پائین زیاد است به طوری که بیشتر دانش آموزان در مقطع ابتدایی دارای یک یا چند دندان پوسیده هستند.

 

 وی با اشاره به این که مراقبت از دندان ها روز به روز بیشتر می شود اما پوسیدگی هم افزایش یافته اضافه کرد: مهمترین دلیل افزایش پوسیدگی دندان تغییر رژیم غذایی است که بیشتر از غذاهای نرم و آماده استفاده می شود و می توان گفت تغییر الگوی غذایی با پوسیدگی دندان رابطه مستقیمی دارد.

 

 دهکردی به ارتودنسی در سنین پایین اشاره کرد و افزود: 70 درصد بهم ریختگی و نامرتبی دندان ها تا سن 13 سالگی برطرف می شود و تقریبا کمتر از 30 درصد نامرتبی دندان ها نیاز به ارتودنسی دارد.

 

 به گفته وی البته برخی از افراد مشکلات فک دارند که باید زودتر مراجعه کنند و اردتونسی شوند اما بهترین سن اردتونسی بعد از سن 13 سالگی است.

 

  مسئول واحد سلامت دهان و دندان شبکه بهداشت بروجرد از فلوراید تراپی دانش آموزان در دو مرحله خبر داد و گفت: فلورایدتراپی دانش اموزان هر ساله در دو نوبت اجرا می شود که در مرحله اول در ماه های فروردین و اردیبهشت ماه 29 هزار دانش اموز مقطع ابتدایی و پیش دبستانی از این طرح استفاده کردند و در مرحله دوم مهر و آبان 32 هزار دانش اموز ابتدایی شهر و روستا و همه پیش دبستانی ها در شهرستان بروجرد از خدمات این طرح بهره مند شدند.

 

 وی اضافه کرد: نیاز است که مراقبت از دندان ها چه شیری و چه دائمی انجام شود و مسواک زدن مرتب، استفاده از نخ دندان و معاینه چند وقت یکبار فراموش نشود.

 انتهای پیام/برگشت به تلكس خبري